Pochłaniacze do masek przeciwgazowych i ich podział

Oddychanie jest jedną z podstawowych i najważniejszych funkcji życiowych człowieka. Dopóki oddychamy – żyjemy. Dlatego tak ważne jest chronienie układu oddechowego w sytuacjach, gdy występuje silne zanieczyszczenie powietrza. Do tego służą specjalistyczne maski przeciwgazowe, które wyposażone są w pochłaniacze. Czym są wspomniane pochłaniacze i jak dobrać odpowiedni do konkretnego zagrożenia?
Jak działają pochłaniacze?
Maski przeciwgazowe to łatwo dostępne i niezwykle praktyczne narzędzia, które pozwalają skutecznie chronić układ oddechowy przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Są zbudowane z gumy lub silikonu tak, aby ściśle przylegały do twarzy. Maski pełne dodatkowo posiadają szybkę chroniąca oczy. Jednak niezależnie od tego czy jest to maska pełna, czy półpełna jej najważniejszym elementem są pochłaniacze. Wymienne pochłaniacze, jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają za pochłanianie szkodliwych substancji, dzięki czemu do płuc trafia jedynie czysty tlen.Oznaczenia poszczególnych pochłaniaczy
Oczywiście nie istnieje uniwersalna maska czy też pochłaniacz, które poradziłyby sobie z każdym gazem. Dlatego w zależności od specyfiki wykonywanej pracy i występujących podczas niej zanieczyszczeń, należy dobrać odpowiedni rodzaj pochłaniacza. Wybierając pochłaniacz do maski, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na oznaczenie literowe oraz koloru, które wskazują przeznaczenie:
- A (kolor brązowy) – gazy oraz opary organiczne o temperaturze wrzenia pow. 65°C,
- AX (kolor brązowy) – gazy oraz opary organiczne o temperaturze wrzenia poniżej 65°C,
- B (kolor szary) – gazy oraz opary nieorganiczne, bez tlenku węgla, np. chlor czy siarkowodór,
- E (kolor żółty) – gazy oraz opary kwaśne, np. dwutlenek siarki,
- Hg (kolor czerwony) – opary rtęci,
- K (kolor zielony) – amoniak i organiczne pochodne,
- NO (kolor niebieski) – tlenki azotu,
- P (kolor biały) – pyły oraz aerozole ciekłe,
- SX (kolor fioletowy) – substancje określone przez producenta, tzw. pochłaniacze specjalne.