Artykuł sponsorowany

Podkuwanie koni. Co zrobić z pękniętym kopytem?

Podkuwanie koni. Co zrobić z pękniętym kopytem?

Właściciele koni często zastanawiają się nad koniecznością podkuwanie kopyt swoim zwierzętom. Jest to zabieg, który ma racjonalne uzasadnienie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy przeanalizować zadania, które pełnią podkowy. Kopyta to wymagająca część ciała udomowionych i treningowych koni. Mogą się z nią także wiązać pewne kłopoty, jak na przykład pęknięcie. Zatem: czy warto podkuwać kopyta i jak postąpić w przypadku ich pęknięcia?

Zadania podkowy

Podkowa ma wiele istotnych zadań związanych z procesem ścierania się końskich kopyt. Konie treningowe są narażone na liczne uszkodzenia podczas treningów, z których znaczna część dotyczy ich kopyt. Wówczas podkowa pełni rolę ochronną. Poza tym, podkowa zapewnia idealną przyczepność kopyt do podłoża, co ma szczególnie znaczenie na śliskiej nawierzchni. Wyróżniamy także specjalistyczne podkowy, które korygują różne wady postawy a ich zastosowanie korzystnie wpływa na ruch i chód zwierzęcia. Kolejnym zadaniem podkowy jest także eliminacja bólu związanego z różnymi schorzeniami kopyt. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest to, by koń mógł co jakiś czas pochodzić bez podkowy. Doświadczony kowal z pewnością wyjaśni cały proces podkuwania i zasadność jego przeprowadzenia.

Wskazania do podkucia

Oczywiście nie wszystkie konie muszą zostać podkute. Podczas podejmowania decyzji należy wziąć pod uwagę: twardość kopyt, szybkość ich ścierania oraz rodzaj podłoża, po którym chodzi koń. Jeśli teren przeznaczony do jazdy konnej jest trudny i posiada nierówną oraz wyboistą nawierzchnię, wówczas – najlepiej po uzgodnieniu z weterynarzem i kowalem – przeprowadzić podkucie konia. Kolejnym wskazaniem do wykonania tego zabiegu są różne schorzenia i problemy z trzeszczkami, pękającymi kopytami, deformacją kopyt i stawów oraz kulawizną i słabymi piętkami. W tych przypadkach stosuje się specjalistyczne podkowy. Wyróżniamy różne ich rodzaje, a wśród nich podkowy sportowe.

Pęknięte kopyta

W przypadku zapobiegania pęknięciu kopyt należy wykonać werkowanie. To sposób korekcji i czyszczenia kopyt. Niektórzy twierdzą, że są konie mają wrodzoną tendencję do pękających kopyt. Oczywiście genetyka ma na to istotny wpływ, jednakże duże znaczenie ma tu przede wszystkim dieta zwierzęcia. Jeżeli nasz koń boryka się z problemem pękania kopyt należy dostarczać mu pokarmy bogate w biotynę i cynk. Tak naprawdę leczenia pękniętego kopyta nie przyspieszymy stosując różnego rodzaju preparatów do smarowania. Postępowanie w takim przypadku zależne jest od rozległości pęknięcia. Zazwyczaj wymaga nacięcia przez specjalistę i klamrowania. Z pękniętym kopytem koniecznie trzeba zwrócić się do kowala.

Podkuwanie koni i postępowanie w przypadku pękniętych kopyt powinno być skonsultowane z kowalem. Adam Grzesiak zajmuje się podkuwaniem i werkowaniem koni, przeprowadzając te zabiegi umiejętnie i stosownie do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz