Artykuł sponsorowany

Podstawowe elementy wyposażenia obory

Podstawowe elementy wyposażenia obory

Rozpoczynając hodowlę bydła należy najpierw zadbać o jakość wyposażenia budynków inwentarskich, w których zwierzęta będą spędzały najwięcej czasu. Nowoczesne technologie bardzo usprawniają pracę ze zwierzętami hodowlanymi, dzięki czemu właściciele gospodarstw rolnych mogą w jednym czasie wykonać więcej czynności. Aby hodowla bydła okazała się jak najbardziej efektywna, warto zaopatrzyć oborę w niezbędne elementy wyposażenia, które korzystnie wpłyną na działalność całego gospodarstwa.

Co kupić do obory?

Kluczową sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom, a więc stworzenie atmosfery sprzyjającej ich prawidłowemu funkcjonowaniu. Bardzo ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza oraz jego temperatura.

Inwestycja w wentylatory pozwoli zapobiegnąć rozwojowi groźnych dla zdrowia bydła pleśni i grzybów, które mogą stanowić przyczynę rozwijania się chorób u zwierząt oraz pojawienia się u nich pasożytów. Temperatura w oborze powinna być w okolicach 14 – 15 stopni Celsjusza (nie jest wskazane, żeby była niższa od 10 i przekraczała 25 stopni).

Specjalista z firmy Błaut - Rol, dystrybutora części do pojazdów i maszyn rolniczych, mówi: W budynkach inwentarskich powinny być wyznaczone specjalne stanowiska dla pojedynczych sztuk bydła lub dla kilku osobników. Każde takie stanowisko powinno być zaopatrzone w podstawowe elementy wyposażenia, takie jak poidła, koryta i kojce. Dobrze jest też zaopatrzyć się w obroże, postronki oraz obejmy łańcuchowe.

Niezbędne wyposażenie

W przypadku niewielkich gospodarstw i małej ilości zwierząt ręczne podawanie im pokarmu nie jest aż tak problematyczne. Jednak w przypadku dużych gospodarstw, jedyną opłacalną opcją jest zamontowanie podajników pożywienia. Obecnie wykorzystuje się systemy hydrauliczne, które można ustawić w taki sposób, aby wydzielały określoną wielkość racji pokarmowej. Takie podajniki mogą pracować w sposób półautomatyczny, albo być całkowicie zautomatyzowane.

Przydatnym elementem wyposażenia obory będzie również wilgotnościomierz do ziarna, dzięki któremu można kontrolować jakość pożywienia przeznaczonego dla bydła. Urządzenie przeprowadza pomiary po zmiażdżeniu i ściśnięciu ziarna, a wyniki są wiarygodne nawet w przypadku świeżo zebranego plonu.

W oborze niezbędne okażą się również kantary i obroże dla bydła. Kupując je warto zwrócić uwagę na przyjazność materiału, aby zwierzęta nie czuły dyskomfortu podczas ich noszenia. Dla gospodarza natomiast ważna jest wytrzymałość splotów i szwów. Im lepsza jakość materiału, tym dłużej taki element będzie spełniał swoją funkcję.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz