Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne to doskonałe rozwiązanie na pozyskanie zupełnie darmowej energii. Instalując ogniwa fotowoltaiczne możemy liczyć w krótkim czasie na spore oszczędności w rachunkach za prąd. Aby jednak do tego doszło należy w pierwszej kolejności należy odpowiednio zamontować baterie słoneczne. W poniższym artykule przedstawimy garść wskazówek, które pomogą Wam w optymalnym wykorzystaniu paneli słonecznych.
Montaż paneli słonecznych
Żeby osiągnąć maksymalną wydajność paneli należy je ustawić w niezacienionym miejscu wybierając dla nich pozycję, w której będą absorbować możliwie najwięcej promieni słonecznych. Dokonując montażu należy zadbać o to, aby zabezpieczyć panele przed działaniem silnego wiatru czy obfitego śniegu. Trzeba także zadbać o należyte podłączenie i zabezpieczenie wszystkich przewodów elektrycznych oraz osprzętu.
Powierzchnia paneli słonecznych jest dosyć duża. Dla uzyskania 1 kW mocy szczytowej należy użyć ogniw o powierzchni 7 m2. Z tego względu większość osób rezygnuje z montażu paneli koło domu. Najczęściej umieszcza się je na dachu lub na elewacji. Niestety panele zamontowane na elewacji nie uzyskują kąta 35 stopni, który pozwolił by na ich maksymalną wydajność. Z drugiej strony montaż na elewacji jest na tyle wygodny, że wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.
Największa wydajność paneli
Największą wydajność paneli słonecznych możemy osiągnąć przez ustawienie ich tak, aby cała powierzchnia była skierowana idealnie w stronę Słońca. Przy nieruchomych panelach taka sytuacja ma miejsce tylko przez chwilę. Wynika to z ruchu Ziemi wokół Słońca. „Dlatego też najlepszym pomysłem jest skierowanie paneli w stronę południową i jednoczesne pochylenie ich pod kątem 30-40 stopni do poziomu. Dzięki temu będą one relatywnie najdłużej nastawione na działanie promieni słonecznych.” – wyjaśnia specjalista z firmy Agri-Sun, zajmującej się dostarczaniem rozwiązań z zakresu odnawialnych i ekologicznych źródeł energii. W okresie zimowym najlepiej jest ustawić panele bardziej pionowo. Niemniej jednak nie należy przekraczać kąta 60 stopni. Jeżeli największe zużycie energii w domu występuje w relatywnie krótkim przedziale czasowym w trakcie dnia, zalecane jest zwrócenie paneli w kierunku południowo-wschodnim. Jeśli zapotrzebowanie na energię jest najwyższe w godzinach przedpołudniowych należy zamontować panele w kierunku południowo-wschodnim.
Najmniej korzystne jest położenie ogniw w kierunku północnym. W takiej sytuacji cała inwestycja traci na opłacalności.
Co istotne baterii słonecznych nie można ustawiać także idealnie w poziomie. Zapewnienie minimalnego kąta nachylenia 20 stopni pozwala im zachować względną czystość. Zanieczyszczenie ogniw może znacznie zmniejszyć ich wydajność.
Sterowanie położeniem
Ustawienie paneli fotowoltaicznych w kierunku słońca może być także sterowane za pomocą tzw. trakerów. Powodują one zmianę pozycji ogniw tak, aby słońce padało na ich powierzchnię idealnie w pionie. Co ciekawe technologia ta jest stosowana relatywnie rzadko. Jak pokazują badania ilość energii uzyskana dzięki trakerom może być o 30% większa. Niestety w praktyce trakery zwiększają koszt wykonania instalacji o 20%. Do tego dochodzi koszt konserwacji oraz ewentualnych napraw. Ponadto w czasie wiatru panele są automatycznie ustawiane w poziomie, co także zmniejsza ich wydajność. W takiej sytuacji większa oszczędność uzyskana dzięki trakerom ma wyłącznie pozorny charakter.
Panele słoneczne to doskonały pomysł na pozyskanie darmowej energii. Warto jednak przed ich montażem zasięgnąć opinii ekspertów, którzy będą w stanie doradzić nam optymalne położenie ogniw.