Producenci urządzeń transportu bliskiego

Transport wewnętrzny towarów zakłada tak zwany transport bliski, umożliwiający podnoszenie oraz przenoszenie różnego typu ładunków, również wielkogabarytowych i wielkomasowych wewnątrz hal produkcyjnych, magazynów specjalistycznych lub też w innej wymaganej przestrzeni, również na zewnątrz. Warto wiedzieć, że urządzenia transportu bliskiego, nazywane również dźwignicami, a także osprzęt dźwignicowy musi być przystosowany do potrzeb danej branży przemysłu oraz przejść testy dopuszczające.
Projekt, produkcja, testy i montaż
Najlepsi producenci urządzeń do transportu bliskiego, a także osprzętu dźwignicowego, tacy jak Przedsiębiorstwo Hak Sp. z o.o. mają w swojej ofercie urządzenia zarówno seryjne, jak i dopasowane do konkretnych, jednostkowych potrzeb odbiorców. W swoich usługach mają projektowanie kompleksowych rozwiązań technicznych, ich produkcję, dostawę oraz montaż, a często również organizację odbioru przez UDT. Ważną usługą jest również możliwość wykonania ekspertyzy oraz modernizacji – wiele firm korzysta z tych możliwości w celu dostosowania istniejącego parku maszynowego do bieżących potrzeb produkcyjnych.
Normy i certyfikaty
W przypadku tak zaawansowanych technologicznie urządzeń istotną kwestią jest ich certyfikacja, pozwalająca na użytkowanie w produkcji przemysłowej. Właściciele dźwignic muszą uzyskać tego typu dopuszczenie od Urzędu Dozoru Technicznego, który testuje wyprodukowane urządzenie oraz sprawdza jego dokumentację. Aby sprostać wymaganiom rynku producenci dźwignic zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z różnych branż i obszarów naukowych – m.in. konstruktorów, mechaników, elektryków, automatyków. W swojej działalności muszą również posiadać specjalne uprawnienia do produkcji i modernizacji dźwignic. Wyróżnikiem na rynku jest status Centrum Badawczo-Rozwojowego, który potwierdza kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie producenta w prowadzonej działalności.
Urządzenia transportu bliskiego i osprzęt dźwignicowy
Rozwiązania transportu bliskiego, proponowane podmiotom gospodarczym z różnych branż przemysłu, oferują funkcjonalności pozwalające na znaczne zwiększenie wydajności, energooszczędność oraz bezpieczeństwo pracy. Najpopularniejsze na rynku systemy oraz elementy i osprzęt systemów transportu bliskiego, poziomego oraz pionowego to:
- suwnice – bramowe, pomostowe, wspornikowe, lekkie podwieszane;
- przesuwnice do pojazdów szynowych oraz kołowych, przesuwnice procesowe;
- platformy oraz wozy transportowe;
- żurawie warsztatowe;
- mobilne wciągarki bramowe;
- wciągniki ręczne i elektryczne;
- torowiska dźwignic, również w systemie elastycznego mocowania szyn;
- obrotnice do pojazdów;
- uchwyty transportowe, chwytaki i czerpaki;
- trawersy,
- zawiesia linowe, łańcuchowe, pasowe.