Projektowanie konstrukcji stalowych krok po kroku

Stal to doskonały budulec. Mają na to wpływ jej sztywność, wytrzymałość oraz odporność na nawet bardzo ciężkie warunki i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Dlatego materiał ten jest często wykorzystywany w budownictwie. Projektowaniem konstrukcji stalowych zajmują się specjaliści, którzy dbają o to, aby były one solidne i bezpieczne. W jaki sposób przebiega ten proces? Dowiedz się więcej.
Konstrukcje stalowe – co to takiego?
Ze stali wykonuje się najczęściej konstrukcje techniczne. Są to obiekty takie jak np.: hale, ogromne magazyny, wielkopowierzchniowe centra handlowe czy budynki ośrodków sportowych. Konstrukcje stalowe tworzą jednak także szereg obiektów inżynierskich. To na nich oparta jest budowa mostów. W tej formie powstają również szyny i torowiska.
Z konstrukcjami stalowymi można ponadto spotkać się na co dzień. Bardzo często projektowane są stalowe schody, balustrady, barierki, obudowy urządzeń, duże meble robocze i magazynowe. Stal konstrukcyjna jest wykorzystywana na każdym kroku, a szczególnie wszędzie tam, gdzie musi być zastosowany materiał odporny na duże obciążenia.
W jaki sposób wykonuje się konstrukcje stalowe?
Konstrukcje stalowe mogą być niemal niezniszczalne, jednak pod warunkiem, że powstają w oparciu o skrupulatny i przemyślany projekt. Musi być on obowiązkowo wykonany przez specjalistę w tej dziedzinie.
„Pomysł klienta oraz jego oczekiwania są oczywiście najważniejsze. Mimo tego zadaniem projektanta jest wskazanie odpowiednich rozwiązań technologicznych, modyfikacja niektórych elementów i zaproponowanie optymalnego w danym przypadku sposobu wznoszenia konstrukcji stalowej. Jest to gwarancją powstania obiektu, który będzie charakteryzował się doskonałymi parametrami technicznymi” – wyjaśnia specjalista z firmy „Kuźmiński”.
Podczas projektowania konstrukcji stalowych wykorzystuje się zaawansowane programy graficzne. Pozwalają one stworzyć precyzyjny rysunek, który stanowi podstawę do realizacji późniejszych prac budowlanych. Oprogramowanie pozwala także wykonać dokładne obliczenia techniczne związane z planowanymi obciążeniami.
Na tym etapie odbywają się rozmowy i konsultacje z klientem. Projektant musi uwzględnić przeznaczenie danego budynku, tak aby powstał obiekt charakteryzujący się optymalną nośnością.
Następnie podczas projektowania podejmowane są decyzje o sposobie łączenia elementów ze stali. Niektóre z nich będą ze sobą połączone za pomocą śrub, natomiast inne zostaną przyspawane do siebie.
Projektant wybiera także rodzaj stali, z której powstanie obiekt. Zazwyczaj stosuje się odporną na korozję i ogień stal ocynkowaną.