Proteza kończyny dolnej – pomoc w powrocie do sprawności

Utrata kończyny bez wątpienia mocno wpływa na całe nasze życie i potrafi zdecydowanie obniżyć jego komfort. Należy jednak pamiętać, że nie musi to oznaczać uzależnienia się od innych i zdania się wyłącznie na ich pomoc. Odpowiednio dobrana proteza ortopedyczna pozwala nie tylko wrócić do podstawowej sprawności, ale także podróżować, uprawiać sport i aktywnie uczestniczyć w życiu towarzyskim.
Z jakich elementów składa się proteza nogi?
Protezy kończyn dolnych mogą posiadać twardą stopę, która jest często spotykana w przypadku klasycznych modeli, lub sprężynującą. Ten drugi rodzaj sprawdzi się zdecydowanie lepiej, jeśli dużo chodzimy. Można ją dopasować do rodzaju najchętniej wykonywanej przez nas aktywności. Kolejnym elementem, z którego stworzona jest proteza kończyny dolnej, jest mocujący ją do kikuta lej. To przede wszystkim od niego zależy wygoda użytkowania protezy, a także jej stabilność. Nie bez znaczenia jest więc jego kształt, typ czy materiał, z którego został wykonany. Kikut chroniony jest wkładką pozwalającą uniknąć otarć.
W przypadku kończyn amputowanych powyżej kolana jedną z ważniejszych części protezy jest staw kolanowy. Wśród nich wyróżniamy stawy hydrauliczne i elektroniczne, które zdecydowanie poprawiają komfort chodzenia, ale także stawy mechaniczne, które są z kolei najprostszym dostępnym na rynku rozwiązaniem.
Dlaczego odpowiedni dobór protezy jest tak istotny?
Wykorzystanie komfortowych elementów budowy protezy, a także nowoczesnych rozwiązań oraz systemów zawieszeń pozwala na poprawę warunków życia użytkownika protezy. Dlatego tak ważne, aby stworzona proteza była właściwie dopasowana do pacjenta. Olsztyńska firma Orton specjalizująca się w produkcji protez ortopedycznych oferuje stworzenie protezy między innymi dla pacjentów po amputacji uda, podudzia, w obrębie stopy czy wyłuszczeniu w stawie kolanowym lub biodrowym. Dzięki specjalistycznej wiedzy oraz bogatemu doświadczeniu może zaproponować pacjentom jak najlepsze dla nich rozwiązania.
Żadna powstała proteza kończyny dolnej nie jest protezą uniwersalną. Każda powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb i oczekiwań jej użytkownika. Dobierając protezę, konieczne jest więc wzięcie pod uwagę takich aspektów jak między innymi predyspozycje fizyczne, plany życiowe, a także możliwości finansowe. Inne rozwiązania zostaną zaproponowane osobom, które chcą uprawiać sport, a inne tym, które nie planują takich aktywności. Kwestie te mają bardzo duże znaczenie w momencie doboru materiałów oraz metod wykorzystanych podczas produkcji protezy.