Rodzaje barwników do tkanin

Barwienie tkanin zwykle ma miejsce podczas procesu produkcji tekstyliów, ale istnieje też możliwość zmiany kolor kupionej odzieży lub tkaniny. Barwniki do tkanin są dostępne w sklepach na całym świecie. Ale jaki barwnik kupić? Sprawdźmy różne dostępne warianty i przekonajmy się, które barwniki są najtrwalsze.
Kwasowe i katoniczne barwniki
Barwniki kwasowe to rozpuszczalne w wodzie barwniki anionowe zwykle używane do barwienia wełny, kaszmiru i jedwabiu (nie nadają się do bawełny). Można nimi barwić także tkaniny sztuczne, takie jak poliester, nylon, sztuczny jedwab czy akryl. Niestety, po kilku praniach kolor może zblednąć. Istotną zaletą jest bezpieczeństwo stosowania – barwnik może być używany nawet w domu.
Podstawowe barwniki, podobnie jak kwasowe, są nietrwałe, ale za to przystępne cenowo. Służą do barwienia akrylu, poliestru i nylonu. Tworzą jasne i pastelowe kolory.
Barwniki dyspersyjne i reaktywne
Dyspresyjne barwniki do tkanin, służące do barwienia tkanin syntetycznych, nie zmywają się zbyt szybko. Mogą być używane do barwienia poliesteru, nylonu, sztucznego jedwabiu, wełny akrylowej i jedwabiu. Gwarantują doskonałą przyczepność koloru, ale nie są tak jasne jak barwniki kwasowe.
Zdecydowanie najbardziej preferowanym rodzajem barwnika jest barwnik reaktywny wykorzystywany do barwienia wełny, jedwabiu oraz wszystkich włókien celulozowych. Daje ładne, jasne kolory, które utrzymują się przez długi czas i są odporne na spieranie.
Barwniki siarkowe – charakterystyka
Barwniki na bazie siarki są zwykle używane do barwienia tkanin bawełnianych i dają matowe kolory. Ich niska cena sprawia, że są często wybierane przez osoby poszukujące stosunkowo tanich barwników do użytku domowego.
Barwniki naturalne
Nazwa odnosi się do barwników pochodzących z roślin, bezkręgowców lub minerałów. Większość stosowanych naturalnych barwników to barwniki roślinne pochodzące z korzeni, liści, kory, pni i owoców. Barwniki naturalne, dostępne w ofercie Wytwórni Bieli i Koloru, mogą być z powodzeniem wykorzystane do barwienia tkanin naturalnych. Dają głęboki i trwały kolor, a są przy tym w pełni bezpieczne dla zdrowia użytkowników.
Przeczytaj też: Jak barwić tkaniny?
Barwniki do gorącej i zimnej wody
Do barwienia tkanin bawełnianych stosuje się barwniki na zimną wodę wraz ze środkiem utrwalającym, np. sodą kalcynowaną (nie działają dobrze z poliestrem). Barwniki na gorąco stosowane są do barwienia tkanin naturalnych oraz syntetycznych i są używane z gorącą wodą o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.