Rodzaje i zadania sprzętu rehabilitacyjnego

Każdego dnia osoby mające problemy z samodzielnym poruszaniem się wykorzystują sprzęt rehabilitacyjny, którego głównym zadaniem jest ograniczenie bólu i zwiększenie możliwości ruchowych osoby chorej. Na rynku znaleźć można wiele produktów zaliczanych do sprzętów rehabilitacyjnych i ortopedycznych. Jakie sprzęty są najpopularniejsze oraz jakie jest ich zastosowanie?
Sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny – popularne rodzaje
Sprzęt rehabilitacyjny przydaje się wielu osobom każdego dnia. Jego używanie jest szczególnie ważne dla ludzi, którzy wracają do zdrowia i pełni sił po różnego rodzaju urazach. Do najpopularniejszych rodzajów sprzętów rehabilitacyjnych i ortopedycznych zaliczamy:
- wózki inwalidzkie,
- chodziki, balkoniki, laski,
- stabilizatory stawowe,
- stabilizatory kręgosłupa.
Wózek inwalidzki jest niezbędnym sprzętem dla osób, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać. Wózki inwalidzkie umożliwiają np. osobom niepełnosprawnym przemieszczanie się. Sklepy zajmujące się sprzedażą i wynajmowaniem sprzętów rehabilitacyjnych, jak np. Medart Sklep Medyczny oferują różnego rodzaju wózki inwalidzkie. Wśród nich można wyróżnić wózki do codziennego użytku domowego, wózki do użytku zewnętrznego, a także wózki do uprawiania sportu.
Chodziki, balkoniki i laski, które również są w ofercie wielu sklepów medycznych to sprzęty, których zadaniem jest ułatwienie pionizacji, w sytuacjach, gdy jest to utrudnione. Najczęściej z tych sprzętów korzystają osoby, które są po urazach ortopedycznych lub chorują neurologicznie. Wspomniane sprzęty ortopedyczne dają choremu możliwość kontynuowania rehabilitacji w domu oraz aktywne uczestniczenie w codziennych zajęciach.
Kolejnym często wykorzystywanym sprzętem ortopedycznym są stabilizatory stawowe. Ich największe zapotrzebowanie występuje, gdy zbyt mocno przeciążamy staw, stawy uległy urazowi lub wymagane jest wzmocnienie stawu. Ze stabilizatorów często korzystają sportowcy i osoby uprawiające aport amatorsko. Poza tym używają ich osoby, które dochodzą do zdrowia po urazach, np. po złamaniu, skręceniu lub zwichnięciu. Rolą stabilizatora jest złagodzenie bólu oraz przyspieszenie gojenia się urazu. Z kolei stabilizatory kręgosłupa przeznaczone są dla osób cierpiących na schorzenia z nim związane. Takie stabilizatory poprawiają krążenie, zmniejszają częstotliwość pojawiania się bólu, redukują obrzęki, a przede wszystkim są odpowiedzialne za stabilizowanie kręgosłupa i mięśni przykręgosłupowych.
Główne zadania sprzętu rehabilitacyjnego
Do głównych zadań sprzętu rehabilitacyjnego zalicza się pomoc w wykonywaniu codziennych czynności ruchowych. Sprzęt rehabilitacyjny przede wszystkim pomaga osobom, które borykają się z problemami z poruszaniem się lub niedawno miały uraz i obecnie trwa jego leczenie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich sprzętów rehabilitacyjnych i ortopedycznych, ich użytkownicy nie odczuwają tak dużego bólu, jak dotychczas oraz mogą wykonywać znacznie więcej czynności, które do tej pory były niemożliwe do wykonania z rozmaitych powodów, np. bólu.