Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zastosowanie filcu

Rodzaje i zastosowanie filcu

Wyroby włókiennicze znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach produkcji i rzemiosła. Wykorzystuje się je w przemyśle tekstylnym, w tapicerstwie, dekoratorstwie wnętrz, a także w charakterze tkanin technicznych. Tę obfitość możliwości dodatkowo rozszerza jeszcze rozmaitość tkanin i innych podobnych produktów. Jednym z nich jest filc, dostępny w wielu odmianach.

Produkcja i rodzaje filcu

Filc jest produktem włókienniczym, który różni się od tkanin i dzianin sposobem łączenia włókien. Materiał ten powstaje metodą spilśniania. Do jego powstania niezbędna jest wysoka temperatura oraz para wodna. W takich warunkach masa włókien jest ugniatana, pocierana i ściskana, co przyspiesza proces ich spajania ze sobą. W efekcie powstaje zwarta, stosunkowo gruba włóknina o wyjątkowych właściwościach – filc. Ten produkt włókienniczy, który oferuje między innymi firma Stawińscy PHU, powstaje w kilku odmianach.

  • Filc igłowy jest wytwarzany zarówno z włókien naturalnych, jak i syntetycznych, do których zalicza się poliester i polipropylen. Można go również produkować z aramidu, kevlaru, nomexu i innych wytrzymałych materiałów. Produkcja polega na przebijaniu materiału specjalnymi igłami, które przeciągają włókna przez warstwę i powodują jej wiązanie.
  • Filc wełniany produkowany jest wyłącznie z włókien wełnianych. Metody produkcji, jakie stosuje się przy jego tworzeniu, mają charakter mechaniczny i chemiczny oraz zachodzą w środowisku o dużej wilgotności.  Prasowany filc wełniany jest materiałem znanym niemal od początku istnienia ludzkości i do dziś znajduje powszechne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.
  • Filc dekoracyjny wyróżnia się bogatą gamą kolorystyczną i bardzo starannym wykończeniem. Ma gładką powierzchnię i krawędzie.

Zastosowanie filcu

Filc znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i rzemiosła. Jedną z nich jest produkcja mebli tapicerowanych – podczas ich wytwarzania wykorzystuje się specjalne igłowane filce tapicerskie. Są one dostępne w dwóch odmianach – polipropylenowej, która wyróżnia się dużą miękkością, oraz żywicznej, o bardzo wysokiej wytrzymałości. Wytwarza się je też w szerokim zakresie gramatur.

Inne typowe zastosowania filców to np.:

  • izolowanie akustyczne – wyciszanie maszyn, urządzeń, ale też ochrona nóg mebli lub ocierających się o siebie elementów drewnianych,
  • uszczelnianie – filc jest materiałem sprężystym i elastycznym, dlatego doskonale zdaje egzamin w roli uszczelek,
  • izolowanie termiczne – filc w znaczny sposób ogranicza straty ciepła i chroni przed chłodem np. w butach roboczych i rękawicach, jest świetnym materiałem na podkładki pod gorące naczynia,
  • tłumienie wibracji – jako materiał elastyczny filc jest doskonałym amortyzatorem,
  • filtrowanie – filc jest odporny na długotrwałe działanie olejów i wody, a także dobrze zatrzymuje mechaniczne cząsteczki sadzy i pyłów,
  • polerowanie – filc jest idealnym materiałem do ostatecznego polerowania powierzchni, wykorzystywanym między innymi w polerkach warsztatowych,
  • smarowanie – z uwagi na liczne zamknięte kanaliki włosowate materiał wchłania duże ilości olejów i może je powoli uwalniać, zapewniając stałe smarowanie.
Z kolorowych filców produkuje się też lekkie dekoracje wystaw, elementy scenografii, zabawki dziecięce, dywaniki, biżuterię, aplikacje na ubrania, ciepłe kapcie i wiele innych elementów ozdobnych oraz przedmiotów użytkowych.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz