Rodzaje noży do drewna i ich zastosowanie

Drewno to materiał o uniwersalnym charakterze. Znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i przemyśle meblowym, wykorzystywany jest również jako paliwo do systemu grzewczego w domu. Obróbka drewna wymaga użycia specjalistycznych urządzeń i narzędzi, w tym noży do drewna. W artykule przedstawiamy ich podstawowe typy oraz rodzaje obróbki, do jakiej są stosowane.
Noże do rębaków
Rozdrabnianie kawałków drewna lub gałęzi przeprowadzane jest za pomocą maszyny nazywanej rębakiem. Wyposażony jest on w tarczę, na której umieszczone są specjalne noże do rębaka. Produktem powstałym w wyniku obróbki tym urządzeniem są zrębki, czyli cząstki drewna, których wymiary mieszczą się w granicach od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Wykorzystywane są one do produkcji papieru lub jako materiał opałowy czy ściółka. Wyróżnić możemy dwa typy rębaków; tarczowy oraz bębnowy. W przypadku pierwszego noże do drewna poruszają się w jednej płaszczyźnie koła tarczy, w drugim ich ruch wyznacza walec. Obrabiarka ta może być też skutecznie wykorzystywana do recyklingu biomasy.
Noże do łuszczarek
Innym urządzeniem używanym w obróbce drewna jest łuszczarka stosowana do skrawania obwodowego kłody drewna. Celem tego działania jest uzyskanie ciągłej wstęgi materiału, której szerokość równa jest długości kłody. Mogą zostać wykorzystane również do produkcji forniru. Fornir to cienkie płaty drewna uzyskiwane poprzez skrawanie płaskie wykonywane w kierunku prostopadłym do kierunku włókien lub poprzez skrawanie obwodowe w procesie łuszczenia w łuszczarce właśnie. Ze względu na zastosowanie wyrób ten dzielimy na okleiny i obłogi, a jego przeznaczenie obejmować może sklejkę czy też drewno warstwowe prasowane.
Noże do obtaczarek
Obtaczarki obejmują całą grupę urządzeń wykorzystywanych w obróbce drewna. Znajdują się tu obtaczarki do bali oraz obtaczarki kopiarki – wykorzystywane na potrzeby masowej produkcji drążków czy też do obtaczania końców elementów drewnianych. W zależności od konstrukcji maszyny i narzędzi, w jakie zostanie ona wyposażona możliwe jest wykonanie prostych oraz krzywych drążków o stałej lub zmiennej średnicy. Odpowiednie noże do obtaczarek, wykonane ze stali nierdzewnej lub szybkotnącej, zapewniają wyspecjalizowane w tej ich produkcji firmy takie jak firma Wega Mikołów. Do wyrobu elementów drewnianych o kształcie brył obrotowych wykorzystywane są tokarki. Tu również możemy wyróżnić kilka rodzajów urządzeń, między innymi tokarkę kłową, tokarkę wielonożową i rewolwerową. Obróbka polega na wprawieniu drewnianego przedmiotu w ruch obrotowy, podczas gdy narzędzie tnące porusza się ruchem prostoliniowym.