Artykuł sponsorowany

Rodzaje szkła i ich zastosowanie w budownictwie

Rodzaje szkła i ich zastosowanie w budownictwie

Wydawać by się mogło, że szkło to taka oczywista rzecz. A tymczasem od tego, jaki rodzaj szkła dobierzemy do odpowiedniego przeznaczenia, zależeć może bardzo wiele. Chodzi tu przede wszystkim o zastosowanie tego materiału w budownictwie. To nie tylko okna, ale też fasady budynków, balustrady szklane, szkło specjalistyczne czy lustra. Dowiedz się więcej o szerokich zastosowaniach szkła w tej branży i czym się kierować wybierając jego rodzaj.

Charakterystyka szkła, jako materiału wykorzystywanego w różnych dziedzinach gospodarki

Wybierając rodzaj szkła, trzeba dobrze zastanowić się nad jego docelowym zastosowaniem. Inną charakterystykę bowiem musi mieć szkło stosowane w produkcji okien, a inne cechy musi posiadać szkło przeznaczone na balustrady, albo jako osłona kominka. Wiąże się to z wystawieniem tafli szklanej na specyficzne czynniki środowiskowe, które mogą doprowadzić do jej uszkodzenia – a zatem na te właśnie czynniki dany rodzaj szkła powinien być odporny.

Czy jest szkło? Jest to substancja, która powstaje po stopieniu tlenku krzemu, węglanu sodu i węglanu wapnia. Nie posiada ono budowy krystalicznej, jest substancją stałą, chociaż w temperaturze tzw. pokojowej zachowuje wewnętrzną strukturę cieczy. W najprostszej postaci jest przezroczyste, kruche, nie przewodzi prądu elektrycznego i słabo przewodzi ciepło. W zależności od dodatkowych substancji użytych w procesie produkcji uzyskuje się różne rodzaje szkła o nieco odmiennych właściwościach fizycznych. Dodatkowo stosuje się także różnego rodzaju obróbkę mechaniczną, podnoszącą na przykład jego wytrzymałość.

Jakie szkło stosuje się w budownictwie?

Najbardziej popularnym rodzajem szkła jest zwykłe szkło sodowe, używane do produkcji przedmiotów codziennego użytku, naczyń czy szyb. Szkło potasowe jest trudniej topliwe i wykorzystywane do produkcji naczyń laboratoryjnych, szkło kwarcowe służy do produkcji sprzętu optycznego, a szkło ołowiowe do wyrobu soczewek oraz kryształów. W Zakładzie Usługowo Handlowym Szklarz najczęściej stosuje się szkło sodowe, ponieważ jest to szkło wykorzystywane do szklenia okien, szklenia drzwi, a także do produkcji luster na wymiar. Szkło to określane jest też jako szkło zwykłe lub szkło float.

W budownictwie stosuje się jednak także inne rodzaje szkła. Należą do nich na przykład:

  • Szkło klejone – składające się z kilku warstw szkła – dwóch lub trzech – sklejonych przezroczystym tworzywem organicznych. Dzięki temu nie rozpryskuje się ono po rozbiciu.
  • Szkło hartowane – w procesie produkcji gotowa tafla szklana poddawana jest powtórnemu podgrzaniu do wysokiej temperatury i ochłodzeniu. Nie rozpryskuje się na ostre odłamki. Ma też dużą wytrzymałość mechaniczną, dlatego można je wykorzystywać do produkcji elementów narażonych na obciążenia.
  • Szkło zbrojone – w taflę szklaną wtopiona jest metalowa siatka, która zapobiega wypadaniu kawałków szkła, podnosi też wytrzymałość mechaniczną tafli szklanej.

Szkło to bardzo uniwersalny materiał, stosowany do produkcji wielu elementów budowlanych, oraz jako element ozdobny w meblarstwie, na przykład do szklenia szafek kuchenny, czy jako przeszklenia mebli. Barwione w masie szkło bezpieczne, hartowane lub zbrojone jest też ciekawym elementem wykończenia elewacji budynków.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz