Rodzaje wyrobów ceramicznych

Wyroby ceramiczne to produkty wykonane z odpowiednio przygotowanej masy (gliny), które zostały poddane obróbce termicznej w celu ich utwardzenia. Znane są ludzkości od wieków. Najstarsze naczynia gliniane które znamy, powstały około 13 tys. lat p.n.e. Wraz z upływem lat zmieniały się technologie produkcji, materiały bazowe i rodzaje wyrobów ceramicznych. Niezmiennym pozostał jedynie fakt, że wyroby te są wciąż bardzo popularne. Poznaj ich własności oraz rodzaje.
Właściwości wyrobów ceramicznych
Ceramika to tworzywa i wyroby otrzymane w procesie wypalania uformowanej gliny. Do produkcji najczęściej używa się gliny, kwarcu lub kaolinitu. Wyroby takie cechuje:
- odporność na wysokie temperatury,
- dobre właściwości mechaniczne,
- doskonała izolacyjność,
- duża twardość.
„Wyroby potocznie nazywane „glinianymi” mają szerokie spektrum zastosowania. Tworzywa ceramiczne stosuje się w budownictwie, architekturze, medycynie i jako elementy wyposażenia wnętrz.” – podkreśla ekspert z manufaktury w Bolesławcu.
Rodzaje ceramiki
Ceramika to ogólne określenie produktów, które powstały w procesie wypalania. W zależności od składu, metody produkcji i jakości surowców można otrzymać różne rodzaje jej rodzaje, które różnią się także finalnym zastosowaniem. Najpopularniejszymi z nich są:
- kamionka – jest to mieszanina gliny i piasku kwarcowego. Najczęściej występuje w postaci płytek posadzkowych, talerzyków czy kubków.
- wyroby garncarskie – produkty wykonane z glin pospolitych, najczęściej wypalane w niskich temperaturach,
- porcelit – wykorzystywany przeważnie do tworzenia wyrobów medycznych, takich jak protezy,
- terakota – ceramika nieszkliwiona, często stosowana w budownictwie i architekturze,
- porcelana – wyrób najwyżej jakości zawierający w swoim składzie kwarc. Porcelana jest kilkakrotnie wypalana i jest też najcieńszą z dostępnych na rynku ceramik.
Wśród tak wielu rodzajów ceramiki, to właśnie porcelana jest najczęściej spotykana. Manufaktury w swojej ofercie mają mnóstwo różnych naczyń, ozdób i przedmiotów, które często są finezyjnie zdobione. Z porcelany tworzone są też zegary, wazony, lampy i lampiony.
Wyroby ceramiczne są produktami zdecydowanie wszechstronnymi. Z materiałów ceramicznych wykonywane są elementy budowlane domów i instalacji sanitarnych.
Bywają użyteczne w kuchni, gospodarstwie domowym i pracach ogrodniczych. Powstają z nich dzieła sztuki i naczynia, z których chętnie korzystali nawet królowie. Ceramika jest również obiektem zainteresowania archeologów i antropologów. Jej analiza jest bardzo dobrym źródłem wiedzy o historii ludzkości.