Artykuł sponsorowany

Rodzaje znaków drogowych

Rodzaje znaków drogowych

Obowiązujący w Polsce system znaków drogowych i kolejowych składa się z 8 kategorii. Ze względu na rolę oraz miejsce ekspozycji znaków niezwykle ważne jest produkowanie ich tak, aby były widoczne i solidne. Muszą spełniać rygorystyczne normy polskie i europejskie. Poruszanie się po odpowiednio oznakowanych drogach podnosi poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Obecność znaków drogowych przy szosach ma na celu zaprowadzenie porządku i poinformowanie kierowców o zasadach, jakie na nich panują. Oprócz znaków stałych związanych z ograniczeniem prędkości, zakazem wyprzedzania czy postoju, funkcjonują też znaki czasowe. Informują one o prowadzonych pracach drogowych czy zalecanych objazdach. Wszystkie są ważne, a od jakości ich wykonania i prawidłowego montażu zależy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Podział znaków drogowych

Znaki drogowe i kolejowe, które obowiązują na polskich drogach, możemy podzielić według 8 kategorii. To grupy, które nawzajem się uzupełniają. Dlatego są miejsca, w których jest ich więcej niż gdziekolwiek indziej. Większość z nich odpowiada bezpośrednio za porządek i bezpieczeństwo na drodze, ale dla podróżnych równie istotne są informacje o lokalnych zabytkach, atrakcjach turystycznych czy objazdach. Dzięki znakom nawigacja w terenie staje się łatwiejsza, a poruszanie po drogach przyjemniejsze.

Obowiązujące w Polsce oznakowanie obejmuje:

  • znaki drogowe,
  • znaki ostrzegawcze,
  • znaki zakazu,
  • znaki nakazu,
  • znaki informacyjne,
  • znaki kierunku i miejscowości,
  • znaki szlaków rowerowych,
  • znaki kolejowe,
  • urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wszystkie pełnią ważną rolę, zapewniając porządek i bezpieczeństwo na drogach. Kierowcy są zobligowani do przestrzegania ograniczeń prędkości, a także respektowania praw innych uczestników ruchu drogowego.  Dzięki znakom, wiedzą, jakie zasady ich obowiązują.

Gdzie zamówić znaki drogowe?

Ze względu na normy i obostrzenia, jakie polskie prawo narzuca na producentów znaków drogowych, należy zamawiać je w zaufanym źródle. Firma Vera-Via jest dystrybutorem znaków drogowych i kolejowych, a także producentem reklam, szyldów, tablic informacyjnych. Zamawiając produkty, zwróć uwagę, aby były zgodne z normami EN i PN. Co to oznacza w przypadku znaków drogowych? Muszą być tworzone z wysokiej jakości materiałów — folii odblaskowej, blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej. Wszystko po to, aby były widoczne nie tylko w słoneczny dzień, ale też nocą czy podczas jesiennej szarugi. Ważny jest też prawidłowy montaż oznakowania, z zachowaniem wymaganych odległości i ustawienia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz