Rozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym - Nao - Plast

Sercem każdej domowej instalacji elektrycznej jest rozdzielnica, nazywa również skrzynką elektryczną bądź tablicą rozdzielczą. To właśnie ona, dzięki licznym przyrządom i podzespołom przekazuje prąd do poszczególnych obwodów. Zapewniają one nie tylko ochronę instalacji przed powstawaniem przepięć, ale umożliwiają również jej sterowanie, regulację czy wykonywanie pomiarów.
Kto powinien zająć się montażem rozdzielnicy?
W przypadku gospodarstw domowych spotyka się głównie tzw. rozdzielnice tablicowe, które są projektowane na prądy znamionowe do 150 A. Jako że wychodzą z nich liczne linie odpływowe, podłączeniem i doborem zabezpieczeń skrzynki powinien zająć się doświadczony fachowiec. O błędy bowiem nie łatwo, a nieumiejętny montaż niekiedy skutkuje nawet pożarem.
Skorzystanie z usług certyfikowanego elektryka może być też zachęcające z innych powodów. W chwili podpisania umowy, to na niego spada odpowiedzialność za ewentualne niedociągnięcia w instalacji. Rzecz jasna, lepiej wybrać taką firmę, która wykona swoją pracę sprawnie i solidnie, a rozdzielnicę wyposaży w podzespoły spełniające wszelkie normy. Wysoką jakość produktów zapewnia Nao Plast - producent rozdzielnic elektrycznych i gazowych z siedzibą w Końskich, na terenie województwie świętokrzyskiego. Firma rozpoczęła działalność w 2013 roku i od tego czasu zyskała szerokie grono zadowolonych Klientów. Produkuje m.in.: szafki elektryczne, rozdzielnice elektryczne, skrzynki elektryczne, rozdzielnice budowlane, rozdzielnice ogrodowe, rozdzielnice warsztatowe, rozdzielnice podtynkowe, rozdzielnice natynkowe, rozdzielnice jednokomorowe i dwukomorowe.
Podstawowe wyposażenie rozdzielnicy tablicowej
Rozdzielnice tablicowe to oczywiście nie tylko sam szereg lampek sygnalizujących, które informują o obecności napięcia w danym punkcie przyłączeniowym. We wnętrzu skrzynek zasilających odnajdziemy wiele elementów składowych, które zapewniają jej prawidłowe działanie.
Główny element rozdzielnicy stanowią urządzenia zabezpieczające w postaci wyłączników nadmiaroprądowych i różnicoprądowych. Te pierwsze mają za zadanie przerwanie ciągłości obwodu, kiedy płynący w nim prąd przekroczy bezpieczną wartość. Chronią więc podpięte urządzenia przed skutkami ewentualnych przepięć. W zależności od obciążenia obwodu, a także charakteru zasilanych przez niego sprzętów, stosuje się odmienny typ wyłącznika.
Zabezpieczenia różnicoprądowe z kolei rozłączają obwód spod napięcia, jeśli prąd wypływający nie jest równy prądowy wpływającemu. Ich reakcja w razie pojawienia się nieprawidłowości jest natychmiastowa, dzięki wyposażeniu w tzw. przekładnik Ferrantiego, który weryfikuje czy w chronionym obwodzie nie wystąpiło zwarcie lub upływ prądu do ziemi. Takie działanie chroni przed pożarem, a także ogranicza ryzyko porażenia przy bezpośrednim dotyku.
Bezpieczna praca instalacji nie byłaby możliwa bez rozłącznika izolacyjnego. Jest to pierwszy element, do którego doprowadza się główny kabel zasilający przychodzący ze złącza kablowego. Odgrywa on rolę wyłącznika, przerywając wybrany obwód lub cały układ w przypadku pojawienia się awarii. Taka funkcjonalność przydaje się ponadto na czas remontu bądź też przy dłuższej przerwie w użytkowaniu instalacji.
Wyposażenie rozdzielnicy zapewnia też optymalny poziom ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi. Dzięki tzw. odgromnikowi, redukowane są gwałtowne przepięcia, które pojawiają się w chwili uderzenia pioruna w linie przesyłowe. Tym samym zapobiega on uszkodzeniu instalacji i wszystkich podłączonych do sieci urządzeń.