Artykuł sponsorowany

Różnice w budowie cewki i dławika

Różnice w budowie cewki i dławika

Zarówno cewki, jak i dławiki są częścią urządzeń obwodów elektrycznych. Ich rola jest trudna do zaobserwowania przez laika. Jednak warto zaznaczyć, że indukcyjność elektromagnetyczna tych niewielkich urządzeń pozwala na filtrowanie napięcia prądu przepływającego przez obwód. Ponadto dodatkową ich funkcją jest magazynowanie energii elektrycznej tworzonej przez pole magnetyczne. Jakie są różnice między cewką a dławikiem?

Jak zbudowana jest cewka i jakie pełni funkcje?

Budowa cewki nie jest zbyt skomplikowana. Jest to kawałek drucika nawiniętego spiralnie. Wewnątrz spirali czasem znajduje się rdzeń z magnetycznego materiału. Jeżeli spirala nie jest rozwinięta, to w jej wnętrzu znajduje się powietrze. Do tego dochodzi jeszcze karkas, czyli korpus cewki, który zrobiony jest z papieru lub innego materiału izolacyjnego.

Parametrem cewek, które można kupować w takich miejscach, jak INDUCTO, jest indukcyjność. Wyrażona jest ona w Henrach (H). W branży indukcyjność cewek określa się w nanohenrach, mikrohenrach i milihenrach. Dzięki określeniu indukcyjności można stwierdzić, w jakim stopniu obwód jest zdolny do wytwarzania pola magnetycznego.

Czym różni się dławik od cewki?

Trzeba na początku ustalić, że każdy dławik jest cewką, ale nie każda cewka jest dławikiem, którego głównym powołaniem jest niwelowanie nagłych zmian natężenia prądu. Dzięki tej zdolności dławik znajduje zastosowanie w konkretnych typach urządzeń. Działa on na przykład przeciwzwarciowo w urządzeniach, których zadaniem jest minimalizowanie zakłóceń. Można też go spotkać w systemach zabezpieczających. Jeżeli chodzi o silniki, to dławik znajduje zastosowanie w urządzeniach dużej mocy i napędach, które transformują prąd stały na zmienny.

Dławik zbudowany jest z cewki izolowanego drutu, który nawinięty jest na rdzeń magnetyczny. Niektóre dławiki są ferrytową kulką o pierścieniowatym kształcie, nawiniętą na drut. Ferryt ma wysoką oporność elektryczną z małą indukcją nasycenia. Taki dławik przewodzi zarówno prąd stały, jak i zmienny. Wszystko to przy niewielkich stratach mocy. Można też spotkać dławiki z rdzeniem z materiału obojętnego, takiego jak karkas. Sama nazwa dławika bierze się od nieprzepuszczania (dławienia) wysokich częstotliwości i przepuszczaniu niskich.

Odmienny sposób podłączania cewek i dławików

Cewki podłącza się do układu w sposób szeregowy, inaczej niż cewki. Takie działanie pozwala na pełne wykorzystanie zjawiska rezystancji. Jest ona duża dla prądu zmiennego, a niewielka przy prądzie stałym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz