Rynek papierniczy w Polsce

Rynek papierniczy w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija. Każdego roku jego wartości wzrasta od kilku do kilkunastu procent, co związane jest z coraz większą konsumpcją różnych wyrobów papierniczych. Dzisiejsze zakłady produkcyjne z branży wyróżniają się wykorzystaniem nowoczesnych parków maszynowych, a także innowacyjnych procesów produkcyjnych. Dowiedz się, jak wygląda przemysł papierniczy w Polsce.
Monopolistami zostają tylko najlepsi!
Rynek papierniczy w Polsce jest bardzo zmonopolizowany, co jest jednak zjawiskiem bardzo pozytywnym. Na terenie naszego kraju działa kilka dużych ośrodków produkcyjnych, które łącznie produkują kilkadziesiąt milionów ton papieru różnego przeznaczenia rocznie – najlepsze firmy osiągają wskaźniki produkcyjne na poziomie ponad 5600 ton miesięcznie! Monopolizacja rynku związana jest głównie z tym, że tylko duże ośrodki przemysłowe, zatrudniające setki wyspecjalizowanych pracowników, są w stanie nasycić rynek odpowiednią ilością wysoko jakościowo produktów. Zjawisko to związane jest również z tym, że proces wytwórczy papierów użytkowych jest bardzo złożony i długotrwały – małych i średnich firm nie stać na to, aby prowadzić tego typu działalność gospodarczą. Przykładem prężnie działającego przedsiębiorstwa w Polsce, które ma duży wpływ na naszą gospodarkę, są Głuchołaskie Zakłady Papiernicze – mają one ponad stuletnią tradycję i praktykę branżową. To właśnie to przedsiębiorstwo dostarcza wyroby takim markom jak: Inwit, Aku, Lewiatan, PGD, Melitrade, PBS czy Huchtemeier Polska.
Procesy produkcyjne papieru
Procesy produkcyjne w branży papierniczej odbywają się w parkach maszynowych w pełni zautomatyzowanych, które zbudowane są między innymi z sitowych maszyn papierniczych, formerów szczelinowych, pras papierniczych, suszarek papierniczych czy maszyn powlekających. Sam proces wytworzenia danego wyrobu od momentu wykorzystania surowca jest bardzo złożony, a jednymi z końcowych – nadających ostateczny wygląd i właściwości – działań jest gładzenie papieru, cięcie oraz nawijanie, a także pakowanie i etykietowanie. Warto wiedzieć, że wszystkie procesy muszą być zgodne z restrykcyjnymi normami Unii Europejskiej (między innymi dotyczącymi ochrony środowiska). Wytwarzanymi produktami gotowymi są między innymi: ręczniki papierowe, papier higieniczny (toaletowy, chusteczki itp.), papier nabojowy, papier workowy, papier pakowy szary, papier składany czy też tektura.
Odzysk surowców i ponowny proces produkcyjny
Warto wiedzieć, że rynek papierniczy wykorzystuje również technologie recyklingowe. Najlepsze firmy skupują makulaturę, z której mogą później wytworzyć kolejne produkty. Istotne jest to, że proces recyklingowy papieru jest bardzo ważny dla gospodarki każdego kraju, a przewidywania ekonomistów dowodzą, że dział ten będzie dynamicznie się rozwijał. Takie zjawisko jest bardzo korzystne dla środowiska, zwłaszcza że konsumpcja różnego rodzaju papieru jest w Polsce, w Europie i na całym świecie bardzo duża.