Rzeczoznawca majątkowy - specjalista od wyceny majątków

Chcąc wycenić nieruchomość lub cały majątek, warto udać się do specjalisty, który zrobi to profesjonalnie. Rzeczoznawca majątkowy to odpowiednia osoba. Warto mieć przy tym na uwadze, że nie każdy wykonuje powierzone mu zadanie w ten sam sposób. Dobrze jest zatem zapoznać się bliżej z pracą wspomnianej osoby, aby mieć pewność, że dobrze wykonuje swoją pracę.
Kim jest rzeczoznawca majątkowy?
Jak można się spodziewać, nie każdy może zostać rzeczoznawcą majątkowym. Przyglądając się bliżej temu zawodowi, należy stwierdzić, że osoba, która go wykonuje, musi mieć określone wykształcenie, uprawnienia, a także przestrzegać obowiązków i praw, zawartych w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 Nr 115 poz. 741).Rzeczoznawca majątkowy uprawnienia może otrzymać od Ministra Infrastruktury. Zanim jednak to nastąpi, musi po skończeniu studiów odbyć roczną praktykę i zdać specjalny egzamin przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Przyglądając się dalszym szczegółom, warto mieć na uwadze, że wspomniany zawód może uzyskać osoba, która ukończyła studia magisterskie oraz podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości.
Czym dokładnie zajmuje się rzeczoznawca?
Do podstawowych obowiązków rzeczoznawcy należy przede wszystkim szacowanie oraz wycena nieruchomości. Osoby, które myślą, że zajęcie to nie należy do skomplikowanych, są w błędzie. Jak się bowiem okazuje w praktyce, każda wycena wygląda inaczej. Okazuje się, że to osoba wyceniająca musi podjąć decyzję, jaką metodę i technikę wybrać. Musi tutaj uwzględnić nie tylko cel wyceny, ale również rodzaj i położenie budynku. Dodatkowo jej zadaniem jest ocena stanu nieruchomości, jak również pozyskanie wiedzy, jak wyglądają podobne nieruchomości - ich cena, dochody i stan. Na szczęście Ewa Macioszczyk i Anna Roguszczak, właścicielki Kancelarii Rzeczoznawcy Majątkowego, dobrze o tym wiedzą. Po uzyskaniu wspomnianych wyżej danych przystępuje do dokonania wyceny. Zanim jednak dojdzie do ostatecznych rachunków, rzeczoznawca musi przejrzeć wszystkie księgi wieczyste, które dotyczą nieruchomości: wszelkie ewidencje związane z danym budynkiem, rejestry zabytków i wiele innych danych, które dotyczą wycenianego majątku. Dopiero do przejrzeniu wszystkich dostępnych dokumentów oraz dokonaniu ich dogłębnej analizy, rzeczoznawca może sporządzić wycenę. Jak widać powyżej, praca rzeczoznawcy majątkowego nie należy do najłatwiejszych. Chcąc mieć pewność, że dokonano rzetelnych obliczeń, warto wybrać doświadczoną osobę.