Artykuł sponsorowany

Serwis wind osobowych – jak często przeprowadzać i co obejmuje

Serwis wind osobowych – jak często przeprowadzać i co obejmuje

Windy osobowe to urządzenia umożliwiające przemieszczanie się ludzi pomiędzy kondygnacjami, występujące obecnie w ogromnej ilości budynków, zarówno obiektów użyteczności publicznej, jak domów wielorodzinnych. Oczywiście, aby winda mogła działać prawidłowo konieczne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów i prac konserwacyjnych, które wpływają na komfort codziennego użytkowania dźwigu, ale przede wszystkim są w stanie w porę wykryć nieprawidłowości mogące powodować zagrożenie dla jej użytkowników.

Windy osobowe pod kontrolą

Windy osobowe to urządzenia, które zaliczane są do urządzeń transportu bliskiego i muszą być one montowana w każdym budynku, który ma co najmniej pięć kondygnacji, co w praktyce oznacza cztery piętra i więcej. Dodatkowo należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku wielu innych maszyn oraz urządzeń, także i tu bezpieczne oraz prawidłowe użytkowanie wind przewożących ludzi wymaga regularnego przeprowadzania prac serwisowych i konserwacyjnych, których wykonanie zlecić należy specjalistom posiadającym odpowiednie uprawnienia, tak jak ma to miejsce w przypadku firmy Zakład usług dźwigowych Maciej Strąk.
Obowiązki dotyczące przeglądów i serwisowania dźwigów osobowych regulują przepisy prawa precyzujące bardzo dokładnie zasady i terminy ich konserwacji, zaś podstawowym dokumentem określającym tę kwestię jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych i dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego. Zgodnie z tymi przepisami winda osobowa powinna być poddawana przeglądowi technicznemu nie rzadziej niż raz na miesiąc (obejmując podstawowe prace konserwacyjne, np. smarowanie czy regulację jej elementów), dodatkowo co pół roku niezbędne jest przeprowadzenie generalnej rewizji ogólnej dźwigu, zaś raz na rok winda musi być poddana badaniu Urzędu Dozoru Technicznego. Oczywiście przeprowadzenie wyżej wymienionych czynności musi zostać zaprotokołowane, zaś w windzie umieszczona powinna zostać specjalna naklejka informujące o dacie wykonania ostatniego badania technicznego.

Niezbędne czynności serwisowe i konserwacyjne

Współczesne urządzenia transportu bliskiego to dość skomplikowane konstrukcje, a co za tym idzie serwis i konserwacja wind osobowych dotyczyć będzie ich różnych podzespołów – elektrycznych, przewodów, sterowników, reduktorów, maszynowni, sieci oświetleniowej, sygnalizacji głosowej i świetlnej, czy też innych akcesoriów, przy czym w ramach przeglądów konserwacyjnych urządzeń transportu bliskiego sprawdza się przede wszystkim:

  • stan techniczny mechanizmów napędowych, a także układów hamulcowych, cięgien nośnych i stan ich zamocowania,

  • prawidłowość działania urządzeń zabezpieczających i ograniczników ruchowych,

  • funkcjonowanie urządzeń sterujących, sygnalizacyjnych oraz oświetleniowych,

  • jakość obsługi urządzenia.

Oczywiście w przypadku wykrycia zużytych lub niesprawnych elementów są one natychmiast wymieniane na nowe, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa codziennego użytkowania windy oraz zmniejszenie ryzyka jej awarii w przyszłości.
Warto też pamiętać, że niekiedy, pomimo regularnej konserwacji i serwisowania, urządzenia dźwigowe ulegają awarii także podczas codziennej pracy, gdzie również w takiej sytuacji „doraźną pomoc” mogą zaoferować firmy serwisujące windy.

Głównym celem konserwacji wind jest zapewnianie im wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowego i komfortu korzystania z tego typu dźwigów. Ważne jest także podwyższanie ich żywotności, czy wyników eksploatacyjnych, dlatego też konserwację i serwis dźwigów osobowych powinno się wykonywać regularnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, a przede wszystkim zlecać tego typu prace profesjonalnej firmie z uprawnieniami konserwatorskimi i montażowymi.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz