Skuteczne metody antykoncepcji - którą warto wybrać?

Antykoncepcja to temat, który powinna omówić każda para jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. Obecnie można wybierać spośród wielu metod antykoncepcji różniących się między sobą skutecznością i sposobem stosowania. Warto dodać, że żadna nie jest w 100% skuteczna, nawet przy prawidłowym stosowaniu, jednak niektóre można ze sobą łączyć. Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych metod antykoncepcji.
Antykoncepcja hormonalna
Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży - pod warunkiem, że są regularnie przyjmowane. W ich składzie znajdziemy syntetyczne hormony, estrogeny i progestageny, których zadaniem jest zahamowanie owulacji. W tej metodzie kluczowe jest przyjmowanie pigułek na czas - nawet kilkugodzinne opóźnienie może zmniejszyć ochronę.
Innym rodzajem antykoncepcji hormonalnej są plastry naklejane na skórę. W tym przypadku hormony są uwalniane bezpośrednio do krwi. Plastry są wygodniejsze od tabletek - wystarczy je zmieniać co tydzień, robiąc co trzy tygodnie przerwę na menstruację.
Antykoncepcja mechaniczna
Antykoncepcja mechaniczna to nic innego jak prezerwatywa. Jest ona prosta w użyciu, do jej zakupu nie potrzeba recepty, w dodatku chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niestety nie jest tak skuteczna jak tabletki hormonalne. Gdy jest prawidłowo stosowana, od 2 do 4 kobiet na 100 zachodzi w ciążę. W przypadku używania prezerwatywy niezgodnie z zaleceniami producenta (np. w połączeniu ze środkami zwilżającymi na bazie oleju, które uszkadzają lateks), jest to nawet 12-15 ciąż na 100 kobiet.
Wkładki domaciczne
Wkładki domaciczne, zwane również spiralami, to rozwiązanie dla kobiet, które nie planują ciąży w ciągu najbliższych kilku lat. Wkładka jest zakładana przez lekarza ginekologa, np. z gabinetu ginekologicznego Jerzy Kozerski lek. ginekolog Urszula Kozerska lek. medycyny pracy. Miedź, z której jest wykonana spirala, osłabia ruchliwość plemników oraz uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Jest wymieniana co 3-5 lat. Wśród wkładek domacicznych, największą skutecznością cechuje się wkładka z gestagenem - hormonem, który zwiększa ochronę przed niechcianą ciążą.
Antykoncepcja chemiczna
Do kolejnej grupy należą środki chemiczne o działaniu plemnikobójczym (zawierające substancję nonoksynol). Preparaty są dostępne w postaci globulek, kremów lub pianek, które należy zaaplikować do pochwy około 10-20 minut przed stosunkiem. W celu zwiększenia skuteczności, można je połączyć z prezerwatywą. Przeciwwskazaniem do antykoncepcji chemicznej jest uczulenie na składniki preparatów.