Artykuł sponsorowany

Spawanie metodami TIG i MAG z Pro-Steel – czym się różnią?

Spawanie metodami TIG i MAG z Pro-Steel – czym się różnią?

Spawanie służy do spajania i łączenia ze sobą tworzyw konstrukcyjnych. Poszczególne metody spawalnictwa różnią się od siebie stanem skupienia tworzywa poddawanego spawaniu i stopiwa w miejscu spawania, charakterem wiązań i rodzajem energii, która ma połączenie wytworzyć. Najbardziej popularne metody, które do tego służą to TIG i MAG. Czym się od siebie różnią, a co je łączy? Odpowie Pro-Steel.

Metody spawalnicze

Spawanie ma na celu złączenie różnych części wykonanych z metalu i ich stop oraz o podobnych właściwościach fizycznych. Polega na ich lokalnym stopnieniu, a następnie krystalizacji, by powstała spoina, czyli główna część złącza.

Metody spawalnicze różnią się między sobą. Do najpopularniejszych należą TIG i MAG. Używa się w nich łuku elektrycznego, w którym topiony jest materiał w osłonie gazu, który chroni powstającą spoinę przed utlenieniem. Wykorzystywane są do łączenia konstrukcji stalowych, podczas napraw samochodowych, w przemyśle chemicznym, spożywczym, lotnictwie i wielu innych.

Firmą, która stosuje obie metody spawania, jest Pro-Steel. Wykwalifikowana kadra posiada ważne uprawnienia, a także w rzetelny sposób wywiązuje się ze zleconych zadań.

Poznaj ofertę firmy Pro-Steel

Firma Pro-Steel, zlokalizowana w miejscowości Bełk w województwie śląskim, została założona kilka lat temu i od tego czasu dynamicznie się rozwija. Specjalizuje się w przeprowadzaniu badań nieniszczących (NDT) za pomocą różnych metod, takich jak metoda wizualna (VT), metoda magnetyczno-proszkowa (MT), metoda penetracyjna (PT), metoda ultradźwiękowa (UT) oraz metoda radiograficzna (RT). Dodatkowo firma oferuje również usługi związane ze spawaniem, dzięki czemu może dostarczyć kompleksowe rozwiązania dla klientów z różnych branż.

Spawanie metodą TIG

Metoda TIG (Tungsten Inert Gas) stosowana jest poprzez nietopliwą elektrodę wolframową w osłonie gazów obojętnych np.: helu czy argonu. Używa się jej w spawaniu stali i metali niezależnych, a także aluminium. W tych pierwszych przypadkach używa się prądu stałego, natomiast do spawania aluminium – prądu przemiennego.

Do zalet metody TIG należą jej uniwersalność, możliwość swobodnego manewrowania urządzeniem, a także szeroki zakres grubości spawania. Do używania tej metody potrzebne są wysokie kwalifikacje i duże doświadczenie spawacza, ponieważ wiele czynników może wpłynąć na przebieg procesu. Pozwala to na osiągnięcie wysokiej precyzji i czystego połączenia. Do wad tej metody należą mała wydajność, a także duża ilość czasu, jaką trzeba poświęcić spawaniu elementów.

Spawanie metodą MAG

Metoda MAG (Metal Active Gas) polega na spawaniu elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych, takich jak dwutlenek węgla. Rolę elektrody topliwej i spoiwa pełni drut proszkowy lub pełny. Nadaje się do spawania większości materiałów i jest najczęściej stosowaną metodą spawania. Można jej używać przy konstrukcjach stalowych, jak i np. do łączenia magnezu, miedzi czy aluminium. Do jej zalet należą wydajność, spawanie niezależnie od grubości i we wszystkich pozycjach, a także wysoka jakość spoin. Koszt materiałów spawalniczych jest niski. Nie jest to jednak metoda wolna bez wad. Brzegi elementów spawanych muszą być odpowiednio przygotowane. Dodatkowo może nastąpić duży rozprysk metalu przy spawaniu ręcznym. Po jakimś czasie na spoinach mogą pojawić się także porowatości i przeklejenia.

Opracowanie:
Bełk, Dolna 13A
tel. 516 090 685
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz