Specjalistyczne badania HIC – jakie nawierzchnie spełniają restrykcyjne normy dla placów zabaw?

Każdego roku w Polsce powstaje tysiące nowych placów zabaw, lub te stare są gruntowo modernizowane. Piękne kolory, modułowe konstrukcje i proedukacyjne działania to ważne wyznaczniki projektowe nowoczesnych miejsc radości dla dzieci zarówno bardzo małych, jak i tych starszych. Wszystkie z nich powinny być jednak w odpowiedni sposób zabezpieczone, przed różnego rodzaju urazami. Nie tylko ważne są zatem huśtawki, zamki, czy ślizgawki, z różnymi komponentami ochronnymi. Istotna jest również sama nawierzchnia. Tu warto wspomnieć o specjalistycznych badaniach HIC!
Czym jest badanie HIC? Na czym polega?
Badanie HIC przede wszystkim ma określić, czy dana nawierzchnia, spełnia restrykcyjne normy dotyczące amortyzowania upadków. Nowoczesne place zabaw, a także te modernizowane, powinny bezsprzecznie wypełniać założenia normy PN-EN 1177:2018 Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki - Wyznaczanie krytycznej wysokości upadku. Dzisiaj zatem najlepsi producenci całych placów zabaw, czy też samych nawierzchni, bardzo skrupulatnie tworzą je w taki sposób, aby parametr HIC był, jak najbardziej korzystny. Nie tylko wpływa to zaś na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, ale też na budowę odpowiedniego wizerunku firmy. Żaden inwestor nie podejmie bowiem dzisiaj współpracy z przedsiębiorstwem tworzącym nawierzchnie, czy place zabaw, który nie gwarantuje spełnienia wszystkich norm krajowych i europejskich, a nawet tych Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (normy DIN najbardziej restrykcyjne na świecie).
Na czym jednak polega badanie HIC i kiedy jest wykonywane? Przede wszystkim jest ono wykorzystywane już w fazach produkcyjnych nawierzchni, czy przy jej montażu i odbiorze. Badanie to powinno również przeprowadzać się okresowo w specjalnych kontrolach, na co wskazuje kolejna norma PN-EN 1176-7:2009 (Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie - Część 7: Wytyczne instalowania, kontroli, konserwacji i eksploatacji). Jeśli chodzi o sam przebieg kontroli nawierzchni HIC, opiera się ona na tzw. kryterium urazu głowy (tytularne Head Injury Criterion), gdzie tworzony jest model głowy ze specjalnymi czujnikami. Ważnym etapem badania jest upuszczanie miernika z różnych wysokości, w celu określeniu stopnia uszkodzenia. Dla najlepszych nawierzchni przy poziomie HIC 1000 uraz nie powinien powodować wstrząsu mózgu lub pęknięcia czaszki. Warto przy tym wiedzieć, że osiąga się to, nawet dla upadku z wysokości dużego zamku placu zabaw, powyżej 3 metrów!
Nawierzchnie, które spełniają kryteria HIC – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Przykładem bezpiecznych nawierzchni dla placów zabaw – i nie tylko – są płyty EPDM, nawierzchnie wylewane, syntetyczne podłoża SBR, a także bezpieczne nawierzchnie sensoryczne. Wymienione wyroby tworzone, są w oparciu o elastyczne tworzywa sztuczne takie, jak kauczuk syntetyczny. Dzięki temu nie tylko minimalizują skutki upadków z wysokości, ale także obtarć, zadrapań, obić itd. Warto wiedzieć, że tworzywa sztuczne, są również restrykcyjne badane pod kątem składu chemicznego tak, aby zapewniać odpowiedni poziom proekologiczności. Nowoczesnymi rozwiązaniami, wyróżniają się te, stosowane przez firmę DBR Bezpieczne Nawierzchnie, która stawia przy produkcji m.in. płyt SBR, właśnie na jak najlepszy wynik HIC!