Spirytus - gdzie się go stosuje?

Większości z nas spirytus kojarzy się przede wszystkim z produkcją domowych likierów czy nalewek. Silny alkohol rozcieńcza się z innymi produktami, aby uzyskać domowe trunki. Spirytus jest jednak wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, nie tylko spożywczego. Poznaj właściwości spirytusu, sprawdź, jak się go otrzymuje i dowiedz się, w jakich sytuacjach korzysta się ze spirytusu.
Właściwości i otrzymanie spirytusu
Jak mówi nam ekspert z firmy Waki Krzysztof Styziński, wiele osób zastanawia się, czy spirytus i etanol są tym samym. W rzeczywistości spirytus jest wodnym roztworem alkoholu etylowego, którego maksymalne stężenie alkoholu wynosi 95,6%. Ze względu na to, że etynol z wodą tworzą mieszaninę azeotropową, jest to maksymalne możliwe do uzyskania stężenie.
Jak otrzymuje się spirytus? Jeśli ma to być spirytus rektyfikowany, czyli nadający się do spożycia, jest on wytwarzany w gorzelni w procesie destylacji. W procesie produkcji spirytusu wykorzystywane są takie surowce naturalne jak zboże, ziemniaki, buraki cukrowe i wiele innych. Cały proces przebiega w maszynach dla przemysłu spirytusowego, w których odbywają się procesy fermentacji.
W przypadku, kiedy produkowany jest spirytus z przeznaczeniem do celów przemysłowych, często uzyskuje się go przez syntezę mieszaniny gazów takich jak wodór, tlenek węgla z wodą. W ten sposób uzyskuje się tańszy etanol.
Zastosowanie spirytusu
Jak wykorzystywany jest spirytus? Szerokie zastosowanie znajduje on w produkcji różnych alkoholi, których jest podstawą. Oprócz tego stosuje się go, chociażby w przemyśle cukierniczym, jako dodatek do nasączania ciast oraz do kremów. Stosuje się go także jako naturalny środek konserwujący. Spirytus stosowany jest w przemyśle spożywczym, ale to nie jedyny sposób jego przetwarzania.
Jest on przede wszystkim naturalnym i bardzo mocnym środkiem odkażającym i bakteriobójczym. Spirytus ze względu na te właściwości stosowany jest do dezynfekcji powierzchni i jest składnikiem wielu środków odkażających. W medycynie, w połączeniu z innymi składnikami, jest on stosowany także jako wcierka rozgrzewająca.
Spirytus znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Ma ona bardzo silne właściwości odtłuszczające, więc jest stosowany jako naturalny odtłuszczacz. Stosuje się go do mycia maszyn czy usuwania tłustych zanieczyszczeń. Może być używany także jako rozpuszczalnik. W tym celu korzysta się z tańszego spirytusu przemysłowego.
Spirytus ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu ze względu na swoje właściwości.