Artykuł sponsorowany

Sprawdź, dlaczego usługi metalizacji próżniowej tworzyw sztucznych i szkła warto powierzyć firmie Goldplast

Sprawdź, dlaczego usługi metalizacji próżniowej tworzyw sztucznych i szkła warto powierzyć firmie Goldplast

Lakiernictwo tworzyw sztucznych cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Czy wiesz, dlaczego naparowywanie próżniowe jest polecaną metodą w lakiernictwie? O tym, w jaki sposób przebiega metalizacja próżniowa tworzyw sztucznych, metalu i szkła oraz na czym polega lakierowanie przemysłowe matowe, opowiadają eksperci z firmy Goldplast z siedzibą w Suchej Beskidzkiej, będącej niekwestionowanym liderem na rynku lakierowania przemysłowego.

Naparowywanie próżniowe – dlaczego warto?

Naparowywanie próżniowe, inaczej metalizowanie próżniowe, stanowi bardzo ekonomiczną metodę uzyskiwania gładkich (matowych lub lśniących), cienkich powłok na różnych przedmiotach, najczęściej wykonanych z plastiku i szkła. Cienka warstwa, nałożona przez metalizowanie próżniowe, tworzy estetyczną powłokę, która pozostaje odporna na korozję i ścieranie. Lakierowanie tworzyw sztucznych pozwala również ukryć małe defekty przedmiotów, które powstają podczas produkcji. Umożliwia na przykład przykrywanie linii płynięcia, miejsca wtrysku czy efektów wypływania. Metalizowanie zabezpiecza ponadto powierzchnię przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych lub chemicznych. Zmniejsza elektryzowanie, dzięki czemu chroni przedmioty przed osadzaniem się kurzu, a także w pewnym stopniu wzmacnia i stabilizuje powierzchnie tworzyw sztucznych.

 Lakiernictwo próżniowe tworzyw sztucznych i metalizacja szkła pozwalają uzyskać nieskazitelne efekty, nadając przedmiotom wygląd srebra, złota czy dowolnej barwy metalu (wyglądu wypolerowanego lub zmatowionego metalu).

– informuje ekspert z firmy Goldpast, zajmującej się lakiernictwem tworzyw sztucznych i szkła, a także świadczeniem kompleksowych usług, począwszy od projektu, poprzez wytworzenie, aż do końcowej metalizacji.

Gdzie wykorzystuje się metalizowanie próżniowe?

Cienkie i gładkie powłoki metalowe idealnie przylegają do powierzchni i wiernie odtwarzają kształt naparowywanych przedmiotów, a ponadto są bardzo dekoracyjne. Z tych właśnie powodów metalizacja szkła oraz metalizowanie próżniowe tworzyw sztucznych znajduje szerokie zastosowanie w produkcji ozdobnych opakowań, zabawek, sprzętu gospodarstwa domowego, galanterii zdobniczej, ozdób, np. choinkowych czy trumiennych, okuć kaletniczych, szewskich, meblowych, okiennych itp. Metalizację próżniową stosuje się także w przemyśle samochodowym i elektronicznym.

Jest ona ponadto wykorzystywana również przez lakiernictwo przemysłowe, ponieważ pozwala uzyskać trwałe efekty i jest bardzo ekonomiczna.

– podpowiada ekspert z firmy Goldplast.

W jaki sposób przebiega metalizacja próżniowa?

Proces odbywa się w specjalnych urządzeniach zawierających komorę próżniową. Metal poddawany odparowywaniu, a następnie ogrzewany w tyglu do wysokiej temperatury. Jego pary ulegają kondensacji po zetknięciu się z powierzchnią tworzywa sztucznego lub szkła. Aby proces był wydajny, należy utrzymywać dużą szybkość parowania atomów z metalu oraz wysoką próżnię, dzięki której zmniejsza się ilość przypadkowych zderzeń z cząstkami gazu, wypełniającego komorę. Uzyskanie dobrej przyczepności i równomiernego nakładania metalu wymaga także absolutnej czystości wszystkich metalizowanych przedmiotów, dlatego nowoczesne aparaty do naparowywania cienkich warstw wyposażone są w urządzenia do czyszczenia jonowego. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, stosowaniu nowoczesnej, wysokiej klasy sprzętu oraz zatrudnianiu odpowiednio wykwalifikowanej kadry pracowników, firma Goldplast świadczy usługi w zakresie metalizacji próżniowej na najwyższym poziomie, o czym świadczy stale powiększające się grono zadowolonych klientów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz