Symbolika i znaczenie jednorożców w ezoteryce

Wyobrażenia jednorożców pojawiały się w wielu mitologiach na przestrzeni epok, w których był on symbolem siły, czystości i mądrości. Jednorożca na nowo odkryła i oswoiła kultura popularna, która uczyniła z niego synonim czegoś niedostępnego, jako byt na granicy rzeczywistości i fantazji. Stał się on także elementem szeroko rozumianej kultury internetu. W tym tekście przyjrzymy się temu, jak jednorożec funkcjonuje w dzisiejszej ezoteryce.
Ochraniająca siła jednorożców
W ezoteryce jednorożec funkcjonuje jako symbol ochraniający i uzdrawiający. Wiąże się to z legendami, w których te majestatyczne zwierzęta przybywały do wodopoju i oczyszczały wodę z trucizny, kreśląc swoim rogiem krzyż na tafli wody. Wierzono, że róg tego zwierzęcia chroni przed wieloma chorobami i w różnych podaniach to właśnie on był celem myśliwych. Dlatego dziś przedmioty zawierające motyw jednorożca, takie jak magiczne kamienie lub talizmany, uznawane są za coś, co warto nosić przy sobie ze względu na ich ochraniającą siłę. Artykuły tego rodzaju można znaleźć w sklepie z literaturą ezoteryczną Synergie Polska.
Jednorożec jako symbol czystości
W legendach i baśniach jednorożce opisywane są jako zwierzęta niezwykle czujne, płochliwe i nieuchwytne, które nie pozwalają złapać się myśliwym. Jednym ze sposobów jego schwytania było przyprowadzenie do lasu dziewicy, wtedy jednorożec stawał się spokojny i układał głowę na jej łonie. Ze względu na kult dziewictwa w religii chrześcijańskiej, stał się on symbolem czystości, niewinności i miłości pozbawionej wymiaru seksualnego. Z czasem za motywem jednorożca zaczęto doszukiwać się także wyobrażenia Chrystusa, dzięki czemu odnajdujemy je również w ikonografii religijnej. Wyjątkowość jednorożca współcześnie staje się metaforą różnorodności i indywidualności znajdującej się w każdym człowieku, co tłumaczy popularność książek i kart z jednorożcami.
Współczesne wyobrażenia jednorożca
Współczesny wizerunek jednorożca stanowi pewnego rodzaju odbicie tego, jak był widziany dawniej. Przedstawiany był często jako porcelanowo biały koń ze złotym rogiem na głowie, jako zwierzę silne i dostojne. Nie było w nim gwałtowności i okrucieństwa. Nie zabijał bez powodu innych istot i żywił się suchą trawą. Wyobrażenie to kojarzy się z ucieleśnieniem spokoju, ale jednocześnie wolności, siły i niezmienności. Być może dlatego tak chętnie jest umieszczane przez twórców w literaturze, filmie lub grach komputerowych, ponieważ odzwierciedla coś, za czym może tęsknić współczesny człowiek, za wolnością i spokojem w nieustannie zmieniającym się świecie.