Artykuł sponsorowany

Tradycyjna trumna na ostatnią drogę

Tradycyjna trumna na ostatnią drogę

Śmierć jest nieuchronnym końcem życia każdego człowieka, a kiedy przychodzi, trzeba mu urządzić odpowiedni pochówek. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się kremacje, nie oznacza to jednak, że całkowicie zrezygnowaliśmy z tradycyjnych pochówków i klasycznych drewnianych trumien.

Trumna – jedna nazwa, wiele możliwości

Pomimo że trumna najczęściej przyjmuje podobną formę, wymyśloną przed setkami lat i do dziś wykorzystywaną w swojej pierwotnej postaci, w rzeczywistości – jak wszystko wokół nas – ulega ona ciągłym zmianom, a urozmaicony asortyment zapewnia możliwość wyboru osobom zainteresowanym. Tym, co wyróżnia poszczególne modele trumien, jest rodzaj wykorzystanego drewna, jego kolorystyka i wykończenie, decydujące również o cenie. Specjalizujące się w produkcji i sprzedaży trumien firmy zazwyczaj posiadają w ofercie kilkadziesiąt wzorów w szerokiej gamie cenowej, pozwalając na wybór odpowiedniego wzoru zarówno przez osoby zamożne, jak i uboższe.

Wśród dostępnych wzorów można wybierać trumny dębowe, bukowe, sosnowe, olchowe, a nawet mahoniowe, wyróżniające się wysokim stopniem elegancji i piękną kolorystyką. Modele różnią też wieka, ich kształty czy możliwość otwierania tylko jednej części, umożliwiającej pożegnanie zmarłego w kościele czy domu pogrzebowym. Osoby poszukujące nietypowych wzorów mają też do dyspozycji trumny stylizowane na stare, trumny klasyczne i bardzo nowoczesne, wyposażone w mosiężne uchwyty, automatyczne siłowniki i symbole religijne, a nawet w specjalne okienka, zapewniające kontakt ze zmarłym nawet po zamknięciu wieka.

Równie istotne wnętrze

Przygotowując pochówek bliskiej osoby, do wyglądu i stylu trumny przywiązujemy bardzo dużą wagę, pragnąc zapewnić zmarłemu najlepszą oprawę w ostatniej podróży. Wybierając model, przede wszystkim myślimy o jego trwałości, którą gwarantuje nie tylko najlepszej jakości drewno, ale również konstrukcja wnętrza. Firma Rab. R. A. Burzyński specjalizująca się w wytwarzaniu specjalnych, metalowych wkładów do trumien, dostarcza wiele modeli, kształtem i wielkością dostosowanych do wzoru trumny. Metalowe wkłady stanowią dodatkowe wzmocnienie konstrukcji, chroniąc ją przed zniszczeniem przez dziesiątki lat. Do trumien z okienkiem produkowane są też specjalne wkłady z takim samym wycięciem.

Wnętrze trumny to również odpowiednie wyłożenie, które stanowi posłanie dla zmarłego. Z uwagi na częste wystawianie zwłok w świątyni lub domu pogrzebowym wkłady tworzone są ze szczególną starannością, wypełniane i pikowane dla zachowania trwałości, a dodatkowo efektownie zdobione koronkami i falbanami. Do wykładania wnętrza często stosuje się atłas, który dodaje elegancji i stanowi godne tło dla zmarłego. W ostatnich latach coraz częściej rezygnuje się z modnych pół wieku temu koronkowych falban, które były wykładane na zewnątrz trumny. Najnowsze trendy to ograniczenie do wyściełania wnętrza, często skromne, ale estetyczne i perfekcyjnie wykonane. Podobne wykończenia, choć nieco niższej jakości, mają specjalne trumny kremacyjne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz