Tradycyjne węgierskie wędliny. Co warto o nich wiedzieć?

Węgry to interesujący kraj pod względem kulinarnym. Duże wrażenie na turystach robią nietuzinkowe wędliny. Madziarskie podniebienia upodobały sobie pikantność i wyrazistość aromatu. Nie inaczej jest w przypadku mięs. Węgierskie wędliny nie są dla każdego, ale jeśli komuś nie przeszkadza wyrazistość potraw, to wpiszą się do menu na stałe. W artykule postaramy się przybliżyć te dwie najpopularniejsze.
Kiełbasa czabajska
Węgierska kuchnia opiera się na papryce. Nie mogło jej zabraknąć więc także w wędlinach. Duże ilości ostrej mielonej papryki odnaleźć można w kiełbasie czabajskiej, której początki sięgają lat 90. XIX wieku. Jako że została uznana za produkt regionalny, popularną czabajkę mogą produkować tylko rzemieślnicy z dwóch węgierskich miejscowości -Békéscsaba i Gyula.
Chociaż tradycje produkcji tej kiełbasy nie mają długiej historii, to na dobre wpisała się ona w węgierską tożsamość. Przez fakt, iż jest znana również za granicą, co roku przyciąga turystów na Czabajski Festiwal Kiełbasy.
Przy produkcji czabajki obowiązują rygorystyczne wymogi. Przepisy określają, chociażby limit wagowy świni, z której wyrabiana jest wędlina. Jeśli będzie ważyła mniej niż 135 kg, wyrób uznaje się już za podróbkę. Do produkcji należy też użyć każdej jej części, a osłonki powinny być wykonane tylko z wieprzowych jelit. Pod żadnym pozorem nie można używać również pieprzu.
Kiełbasę czabajską łatwo rozpoznać po jej czerwono-brązowym kolorze i widocznych kawałkach słoniny. Intensywny wędzony aromat przypadnie do gustu każdemu zwolennikowi wyrazistych potraw. Czabajka świetnie się sprawdza jako danie główne, ale też potrafi podkreślić smak innych potraw.
Salami po węgiersku
Kolejnym po czabajce mięsnym przysmakiem Madziarów jest salami. Chociaż wytwarza się je w wielu rejonach świata, to nigdzie nie jest tak dobrze przyprawione, jak na Węgrzech. Tamtejsza tradycja produkcji salami sięga drugiej połowy XIX w. O wyjątkowym uznaniu wśród smakoszy świadczy jej czołowa pozycja wśród kulinarnych towarów eksportowych. Jako jeden z niewielu produktów oparł się próbie czasu.
Węgierskie salami wytwarza się według niezmienionej od stuleci receptury. Jego cechą charakterystyczną jest biały nalot pleśni, który wzbogaca smak wędliny. Swój czerwony kolor zawdzięcza dużej zawartości papryki, najczęściej mocno pikantnej.
Salami dojrzewa w ciągu trzech miesięcy, a swój wyjątkowy zapach zawdzięcza odpowiedniemu wędzeniu w dymie bukowym. Węgrzy najczęściej wybierają salami na śniadanie. Produkt dobrze sprawdza się jako dodatek do kanapek, sałatek czy makaronu. O tym, jak smakuje węgierskie salami, można się przekonać, robiąc zakupy w Beáta Nowak Budapeszt FHU.