Artykuł sponsorowany

Transport zwłok w świetle przepisów

Transport zwłok w świetle przepisów

Śmierć bliskiej osoby wiąże się z koniecznością przygotowania pochówku, a to z kolei wymaga zmierzenia się z wieloma formalnościami oraz z podejmowaniem licznych decyzji dotyczących ostatniego pożegnania zmarłego. Jedną z nich jest transport ciała lub urny z prochami.

Przewóz zwłok z innego miasta lub kraju

Osoby bliskie często zamieszkują w innych miejscowościach, a nawet poza granicami kraju. Dlatego kiedy umierają, trzeba podjąć decyzję o tym, czy będą one pochowane tam, gdzie spędziły część swojego życia, czy też zostaną sprowadzone do domu. W tym drugim przypadku zazwyczaj miejscem spoczynku jest rodzinny grobowiec lub też decyduje o nim ostatnia wola zmarłego pragnącego spocząć w miejscu urodzenia lub pochodzenia. Przewiezienie zwłok z innej miejscowości nie jest pozbawione problemów, bowiem nie może tego przewozu dokonać ktokolwiek. Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2007 roku, ściśle określające procedury z tym związane, włącznie z niezbędnymi formalnościami, jakie musi wypełnić osoba starająca się o przewóz zmarłego.

Pierwszą sprawą, jaką należy brać pod uwagę, jest wybór odpowiedniej firmy usługowej, posiadającej stosowne uprawnienia. Tego typu zezwolenie posiada większość współczesnych zakładów pogrzebowych, do których zalicza się również Dudziak Franciszek. Całodobowy zakład pogrzebowy, specjalizujący się w kompleksowej organizacji pochówku, w tym również w przewozach osób zmarłych. Podstawą transportu jest przede wszystkim spełnienie wymagań sanitarnych, dlatego składając wniosek o taki przewóz koniecznie trzeba do niego dołączyć akt zgonu lub zaświadczenie stwierdzające, że przyczyną śmierci nie była żadna groźna choroba zakaźna. Jeśli transport odbywa się z innego kraju, konieczne jest też skompletowanie dokumentów wymaganych jego przepisami.

Warunki wymagane podczas transportu zwłok

Przepisy narzucają również warunki techniczne i sanitarne, jakie powinny zostać spełnione podczas transportu zwłok. Wśród najważniejszych wytycznych określonych przez rozporządzenie ministerialne znalazł się szczegółowy opis samochodu do przewozu zwłok, który powinien mieć wyraźnie oddzieloną kabinę kierowcy, wnętrze pojazdu powinno być wykonane tak, aby można je było łatwo zdezynfekować, a pojazd podczas transportu musi mieć specjalne oznaczenia. Ważne jest również właściwe wyposażenie, wśród którego muszą się znaleźć środki dezynfekcyjne. Miejsce na trumnę wymaga stosownych zabezpieczeń, dzięki którym nie będzie się ona przemieszczała podczas manewrowania na drogach. W kabinie ładunkowej nie przewiduje się też żadnych miejsc dla pasażerów.

Od firmy pogrzebowej wymaga się też rejestracji samochodu jako pojazdu specjalnego. Przewożenie zwłok na duże odległości, zwłaszcza z zagranicy, wiąże się też z koniecznością wyposażenia w odpowiednią trumnę, która powinna być wykonana z metalu i zamknięta szczelnym lutowaniem, co potwierdza odpowiednie zaświadczenie zakładu pogrzebowego. Nieco mniej ograniczeń stawia transport urny z prochami, bowiem jedynym warunkiem jest tu poszanowanie zmarłego. Przewóz może odbywać się nawet samochodem prywatnym pod warunkiem uzyskania odpowiednich zezwoleń. Konieczna jest też specjalna urna z odpowiednim zamknięciem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz