Artykuł sponsorowany

Typy pistoletów lakierniczych

Typy pistoletów lakierniczych

Pistolety lakiernicze to akcesoria, które znacznie ułatwiają pokrywanie różnego rodzaju powierzchni materiałami lakierniczymi. Chcąc uzyskać właściwy efekt, warto zwrócić uwagę na rodzaj pistoletu i model zastosowanej dyszy. Profesjonalne urządzenia nie tylko ułatwiają malowanie, ale przede wszystkim pozwalają uzyskać jego precyzyjny efekt. Jakie rozwiązania proponują producenci? Poniżej przedstawiamy dostępne warianty.

Pistolet lakierniczy – zastosowanie

Pistolet lakierniczy to urządzenie wykorzystywane do malowania różnego rodzaju elementów. Specjaliści zaznaczają, że jest niezastąpiony w procesie transferowego druku wodnego, gdyż pozwala prawidłowo przygotować powierzchnię danego elementu pod lakierowanie. 

Jest on również wykorzystywany do nakładania powłok malarsko-lakierniczych czy też zabezpieczeń antykorozyjnych – wyjaśnia ekspert z firmy RG Narzędzia

Odpowiednio dopasowany, sprawdza się nie tylko w warsztatach blacharsko-lakierniczych, ale też różnych dziedzinach przemysłu. Ku zaskoczeniu wielu, jest on również używany przez artystów.

Kluczowe jednak jest jego właściwe dopasowanie. W zależności od konstrukcji i indywidualnych cech może on sobie lepiej lub gorzej radzić w określonych sytuacjach. Jakie rodzaje pistoletów są dostępne na rynku?

Rodzaje pistoletów lakierniczych

Wśród dostępnych modeli pistoletów lakierniczych znajdują się urządzenia:

  • High Pressure – jedne z najstarszych rozwiązań, które cechuje wyjątkowa uniwersalność. Doskonale sprawdzają się w połączeniu z różnego rodzaju substancjami,
  • High Volume Low Pressure – modele wysokociśnieniowe, które pozwalają znacznie zminimalizować straty materiału, zwłaszcza w porównaniu z wariantem High Pressure. Są one nie tylko ekonomiczniejsze, ale też bezpieczniejsze. Ich prawidłowe użytkowanie wymaga dysponowania wydajnym kompresorem,
  • Low Volume Medium Pressure lub Reduced Pressure – modele charakteryzujące się wyższym ciśnieniem i zmniejszoną objętością powietrza. Ich ogromną zaletą są także mniejsze wymagania w zakresie wykorzystywanego kompresora,
  • Low Volume Low Pressure – najnowocześniejsze konstrukcje, działające przy wykorzystaniu niskiego ciśnienia i niewielkiej objętości powietrza. Są najbardziej wydajnym rozwiązaniem, jednak cenowo stosunkowo najdroższym.

Należy jednak pamiętać, że skuteczne malowanie wymaga zastosowania odpowiedniej dyszy. Powinna ona być dopasowana do rodzaju stosowanego lakieru i podkładu, ale też do malowanego elementu czy zastosowanej techniki. I tak np. do lakierowania materiałów stolarskich najlepsze są modele od 1.0 do 2.5, a już do lakierowania przemysłowego od 1.4 do 2.2.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz