Artykuł sponsorowany

Uruchomienie kotła gazowego krok po kroku

Uruchomienie kotła gazowego krok po kroku

Plan montażu kotła gazowego do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej warto od samego początku konsultować ze specjalistą. Sam wybór kotła jest zadaniem trudnym i odpowiedzialnym, a znajomość wymaganej mocy urządzenia nie jest wystarczająca do tego, by znaleźć właściwe rozwiązanie. Pod uwagę trzeba brać wiele czynników, w tym przede wszystkim rodzaj i stan istniejącej instalacji gazowej.

Sprawność i bezpieczeństwo użytkowania kotła gazowego zależy nie tylko od sposobu montażu. Bardzo ważny jest wybór właściwego urządzenia, jego poprawne ustawienie i uruchomienie. Dlatego wszystkie te czynności najlepiej jest powierzyć profesjonalnej firmie instalatorskiej.

Montaż kotła gazowego

Prawidłowy montaż kotła gazowego nie ogranicza się do zamocowania go w odpowiednim miejscu. Obejmuje także podłączenie urządzenia do instalacji gazowej i grzewczej oraz prawidłowe połączenie go z kanałami odprowadzającymi spaliny i doprowadzającymi świeże powietrze. W przypadku niektórych modeli (kotły jednofunkcyjne) konieczne jest też podłączenie zasobnika ciepłej wody, czyli podgrzewacza pojemnościowego. Po zakończeniu montażu, a przed pierwszym uruchomieniem kotła, monter musi sprawdzić szczelność wszystkich połączeń. Ponieważ użytkowanie źle zamontowanego kotła stwarza zagrożenie dla ludzi, takie prace muszą zostać wykonane przez instalatora posiadającego aktualne uprawnienia.

Pierwsze uruchomienie kotła gazowego

Każdy kocioł gazowy po instalacji, a przed rozpoczęciem właściwej eksploatacji, musi przejść tzw. zerówkę, czyli pierwsze uruchomienie, przeprowadzone przez certyfikowanego instalatora. Czynności wykonywane w ramach pierwszego uruchomienia obejmują m.in. regulację kotła i analizę spalin – mówi ekspert z firmy Mobil Serwis Konserwacja.

Pierwszym krokiem przed uruchomieniem kotła jest dokładne sprawdzenie poprawności montażu urządzenia. Następnie serwisant odpowietrza kocioł od strony instalacji centralnego ogrzewania i sieci gazowej. Tak przygotowane urządzenie podłączane jest do źródła zasilania elektrycznego. W kolejnym kroku fachowiec wykonuje wszystkie niezbędne nastawy, czyli reguluje moc kotła i jego parametry użytkowe. Po sprawdzeniu poprawności działania zabezpieczeń serwisant zapoznaje użytkownika z obsługą kotła i sterowników.

Na fachowcu, który dokonuje pierwszego uruchomienia kotła gazowego, ciąży duża odpowiedzialność, toteż tego zadania może podjąć się wyłącznie osoba posiadająca wymagane uprawnienia. Ponieważ w większości przypadków gwarancja na urządzenie liczona jest od daty pierwszego uruchomienia, właściciel lub administrator nieruchomości powinien dopilnować, by serwisant udokumentował wykonane czynności na karcie gwarancyjnej lub w specjalnym formularzu – protokole uruchomienia.

Oceń artykuł (4)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz