Usługi rolnicze Pawła Dziuka – belowanie siana i sianokiszonki

Żniwa to szczególny czas dla rolników. By zebrać plony z pola, a także przygotować siano do magazynowania w stodołach, muszą oni bowiem dokładnie zaplanować wszystkie prace, licząc również na korzystną pogodę. Ważnym czynnikiem przy żniwach jest również nowoczesny sprzęt, od kombajnów począwszy, na nowoczesnych prasach kończąc. Innowacyjne maszyny rolne są w stanie ograniczyć czas robót na polu nawet o kilkadziesiąt procent. Nic zatem dziwnego, że rolnicy, zamiast kupować bardzo drogi sprzęt, wolą korzystać z usług rolnych takich specjalistów jak Paweł Dziuk z Orzesza. W porze letniej oferuje on belowania siana i sianokiszonki. Poznaj szczegóły na ten temat.
Prasowanie belujące siana
Siano, które zostało pozostawione na polu po żniwie kombajnowym zbóż, jest bardzo cennym surowcem o różnych zastosowaniu w gospodarstwie rolnym. Nic zatem dziwnego, że rolnicy dbają o to, by jak najszybciej utworzyć solidne bele siana i przewieźć je do własnych składowisk. Niestety ograniczenia technologiczne utrudniają zadanie. Należy bowiem wiedzieć, że przeciętne polskie gospodarstwo rolne nie jest wydolne finansowo do zakupu drogich sprzętów rolnych takich jak prasy belujące. Na szczęście na rynku działają specjalistyczne pracownie usług rolnych, które w atrakcyjnych cenach i przede wszystkim błyskawicznie wykonują powierzone zadanie. Z tego słynie firma rolnicza Pawła Dziuka z Orzesza, która zapewnia zarówno koszenie zbóż, jak i ich belowanie oraz zabezpieczanie.
Usługa prasowania belującego świadczona jest nowoczesnym sprzętem, który tworzy powtarzalne, dobrze zgniecione bele, których objętość zredukowana jest do niezbędnego minimum. Zabezpieczone są one dodatkowo specjalnymi sznurami lub siatkami. Maszyna samodzielnie owija bele, która dzięki temu jest łatwiejsza w przenoszeniu. Paweł Dziuk w następnych etapach proponuje odpowiednie zabezpieczenie zbiorów np. z zastosowaniem specjalnych folii i mat do siana. Najlepsze materiały chronią bele przed słońcem, pożarem, wodą, wilgocią, wiatrem, a także przed dzikimi zwierzętami.
Belowanie i owijanie folią sianokiszonki
O ile belowania siania jest stosunkowo proste, o tyle belowanie sianokiszonki bez specjalistycznej wiedzy i maszyn nie jest możliwe. Jak tłumaczy Paweł Dziuk proces tworzenia beli z traw łąkowych rozpoczyna się od dokładnego skoszenia oraz sprasowania. Ważne jest przy tym stosowanie maszyn, które znacznie zmniejszą objętość tworzonej sianokiszonki. Muszą one również dobrze ją ubić tak, by bela miała pożądaną, z góry ustaloną wielkość. Jest to istotne dla kolejnego etapu pracy, za który uznaje się foliowanie sianokiszonki. Proces ten zawsze przeprowadzany jest bezpośrednio po prasowaniu, a na rynku dostępne są nawet specjalne praso-owijarki. Dlaczego jednak foliowanie sianokiszonki jest tak ważne?
Zielonka bezsprzecznie musi być owinięta specjalną rozciągliwą folią po to, by zapewnić hermetyczne zamknięcie sprzyjające procesowi zakiszania. Niezwykle ważna jest precyzja foliowania, a także dobór wysokiej jakości materiału. Paweł Dziuk zawsze proponuj folie o wysokiej odporności na rozdarcie, wodę, wilgoć oraz zmiany temperaturowe. Najlepsze tworzywa posiadają w składzie specjalne stabilizatory UV służące ochronie zielonki przed promieniami ultrafioletowymi. Takie folie są odporne nawet na ekstremalne warunki pogodowe.