Artykuł sponsorowany

W jaki sposób rozpoznać udar mózgu?

W jaki sposób rozpoznać udar mózgu?

Wiele chorób neurologicznych stanowi następstwo wystąpienia udaru mózgu. Ten może być skutkiem zatoru naczynia krwionośnego lub jego pęknięcia. Bardzo ważna jest szybka reakcja i udzielenie pierwszej pomocy. Ewentualnych objawów, nawet jeśli miną, nie należy bagatelizować. W przypadku ich zaobserwowania należy jak najszybciej poddać się konsultacji lekarskiej.

Rodzaje udaru mózgu

Bardzo często udar ściśle wiąże się z występowaniem innych jednostek chorobowych i zaniedbaniem ich leczenia. Również objawy są zależne od jego genezy, a pod tym względem dzieli się on na niedokrwienny bądź krwotoczny. Do pierwszego z nich dochodzi na skutek zatoru jednego z naczyń doprowadzającego krew do mózgu. Może mieć to związek z miażdżycą, a objawy najczęściej pojawiają się po nocnym śnie. Do charakterystycznych symptomów zalicza się:

  • opadający kącik ust,

  • problemy z mową,

  • osłabienie siły w kończynach po jednej stronie ciała,

  • zaburzenia czucia oraz pola widzenia,

  • kłopoty z utrzymaniem równowagi.

Przy dużym obszarze niedokrwienia mózgu może dojść także do utraty świadomości czy zmian w rytmie serca. Wymienione sygnały są także charakterystyczne dla wspomnianego udaru krwotocznego, podczas którego dochodzi do wylewu krwi do mózgu ze względu na pęknięcie naczynia. Objawy jednak są znacznie silniejsze i szybciej postępują. Ponadto osoba chora na początku odczuwa silny ból głowy połączony z nudnościami, a niekiedy także napadem drgawek. Ten rodzaj udaru może być następstwem nieleczonego nadciśnienia tętniczego.

Skutki wylewu lub niedokrwienia mózgu

Umiejętność rozpoznawania powyżej wymienionych symptomów jest niezwykle istotna, ponieważ w udzielaniu pierwszej pomocy i wezwaniu karetki liczy się czas. Nierzadko nawet kilka minut może znacząco zaważyć na życiu osoby chorej. Nie warto również zwlekać z wizytą u specjalisty, między innymi w Gabinecie Neurologicznym prof. dr hab. Wojciecha Kozubskiego, jeśli doskwierają nam częste bóle głowy lub migreny. Przeprowadzona diagnostyka pomoże ustalić ich przyczynę, a może też zapobiec ryzyku udaru mózgu, którego następstwa często znacząco wpływają na zdrowie i codzienne funkcjonowanie.

Do skutków choroby należy zaliczyć przede wszystkim uszkodzenia mózgu, napady padaczkowe, niewydolność krążenia, zaburzenia psychiczne, ale również długoterminowa niepełnosprawność. Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia w postaci rehabilitacji, aby zapobiegać konsekwencjom zbyt długiego unieruchomienia – odleżynom, kłopotom z oddychaniem czy też trwałym niedowładem kończyn. Już w pierwszych dniach hospitalizacji wykonuje się dostosowane do możliwości pacjenta ćwiczenia. Ponadto w niwelowaniu dolegliwości związanych ze spastycznym napięciem mięśniowym również pomagają konsultacje neurologiczne.

Opracowanie:
Poznań, Gajowa 3
tel. 61 841 71 73
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz