W jaki sposób składować drobne części w sklepach i magazynach?

Które regały nadają się do drobnych części?
W przypadku części drobnych, składowanych w dużych ilościach luzem, kluczowym elementem organizacji magazynu i regałów sklepowych jest właściwe rozplanowanie przestrzeni. Półki powinny pomieścić jak najwięcej części przy jednoczesnym dobrym dostępnie do wszystkich elementów. Firma Dexion proponuje takie rozwiązania, jak:
- Standardowe regały półkowe – sprawdzają się zarówno w przypadku marketów budowlanych, jak i zmechanizowanych centrów logistycznych. Za ich powszechnym stosowaniem stoją przede wszystkim niskie ceny.
- Regały przesuwane – doskonałe w magazynach i archiwach. Można je zsuwać razem i zamykać, zapewniając bezpieczeństwo przeciw osobom niepowołanym i kradzieżom.
- Regały półkowe przepływowe – pozwalają na modyfikowanie układu magazynu. Istnieje możliwość dostosowania ich do różnych objętości i wagi produktów.
- Regały automatyczne – przydatne w miejscach, gdzie konieczny jest szybki i sprawny przepływ części. Zwłaszcza w halach rozładunkowych i załadunkowych.
Wybór właściwego typu regałów pozwala na odpowiednie rozplanowanie przestrzeni sklepu lub magazynu. Ważne jest, aby miejsca te pomieściły jak najwięcej produktów, przy jednocześnie minimalnym zastawieniu wolnej przestrzeni. Z tego powodu, wszystkie regały powinny być konstrukcji niemasywnej, lecz wszystko szczególnie mocnej i stabilnej.
Pojemniki magazynowe – właściwa organizacja
Oprócz rozmieszczenia regałów ważny jest również sposób składowania drobnych elementów na półkach. Kartony nie są zbyt trwale, dlatego po ich rozdarciu, części mogą się rozsypywać. O wiele lepszym sposobem jest zamontowanie na regałach pojemników magazynowych, wykonanych z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Ze względu na spore zróżnicowanie rozmiarów – od 400 ml do nawet 21 litrów – możliwe jest składowanie zarówno śrubek lub gwoździ, jak i nieco większych części hydraulicznych lub samochodowych.
W podziale na kategorie mogą pomóc nie tylko rozmiary, ale również kolory pojemników. Usprawni to pracę na magazynie oraz odnajdywanie poszczególnych przedmiotów na półkach sklepowych. Polipropylen jest odporny na tłuszcze i wilgoć, dlatego bardzo łatwo zachować czystość produktów, nawet w przypadku części, w których już na etapie produkcji stosuje się oleje lub smary.