Artykuł sponsorowany

W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo podczas transportowania paliw płynnych?

W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo podczas transportowania paliw płynnych?

Paliwa płynne klasyfikowane są jako tzw. ładunki masowe ciekłe, niespożywcze. Wśród nich wyróżnia się między innymi wszelkiego ropę naftową, wszelkiego rodzaju oleje napędowe, a także benzynę, gaz ziemny LPG, a także pozostałe chemikalia w tej postaci. Wszystkie te substancje są niebezpieczne i mogą być przyczyną wielu zagrożeń. Z tego względu transport paliw płynnych powinien być wykonywany przez specjalistów, którzy wiedzą, w jaki sposób je przewozić. Zatem jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie przewożenia paliw?

Jakie są ogólne zasady transportu paliw płynnych?

Paliwa płynne stanowią duże niebezpieczeństwo nie tylko podczas ich transportu, lecz także np. w trakcie ich wykorzystywania. Zagrożenie wynika przede wszystkim z faktu, że połączenie oparów paliw z powietrzem atmosferycznym może doprowadzić do powstania mieszaniny, która będzie łatwopalna. Należy też podkreślić, że wspomniane opary same w sobie niekorzystnie wpływają na zdrowie ludzi. Z uwagi na to, jakie i ile niebezpieczeństw płynie z paliw, konieczne jest stosowanie się do specjalnych norm oraz zasad związanych z transportem paliw płynnych. Kwestie bezpieczeństwa dotyczą przede wszystkim samego załadunku produktu. Paliwa płynne, jak np. olej napędowy powinny być wlewane do specjalistycznego pojazdu za pomocą metody ciśnieniowej. Przed samym załadunkiem należy pamiętać też o przeprowadzeniu kontroli stanu technicznego cysterny, którą paliwo będzie transportowane.

O czym trzeba pamiętać podczas transportowania paliw płynnych drogą lądową?

Transport paliw płynnych bardzo często odbywa się drogą lądową z wykorzystaniem specjalnych pojazdów, czyli cystern. Cysterny do przewozu paliw mogą być pojazdami bez przyczep lub mogą występować jako zespół złożony z ciągnika oraz przyczepy. Europejska umowa związana z międzynarodowym przewozem niebezpiecznych materiałów drogą lądową, czyli umowa ADR, mówi jasno, jakie normy powinny spełniać cysterny, aby można było je wykorzystać do przewozu paliwa. Poszczególne wymogi związane są głównie z wytrzymałością pojazdu, jego konstrukcją, a także właściwym ciśnieniem, jakie musi panować wewnątrz zbiornika samochodu.

Każde paliwo płynne ma przypisaną inną kwalifikację, która pozwala na jego przewiezienie. Wyróżnia się dwie metody załadunku cystern paliwem. Pierwszy sposób to załadowanie od dołu, a drugi to od góry. Jak informuje specjalista od przewożenia tego typu ładunków z firmy PE-EM z Dąbrowy Górniczej ze Śląska, ważne jest, aby cysterny posiadały wszelkie niezbędne oznaczenia, a także były sprawne i miału ważne badania techniczne oraz aktualny przegląd. Poza tym samochód służący do transportu paliwa musi być wyposażony w przynajmniej 2 gaśnice proszkowe. Podczas opróżniania cysterna musi być w odpowiedni sposób zabezpieczona i nie może dojść do sytuacji, że na cysternie pozostaną resztki paliwa. Do zabezpieczenia pojazdu używa się właściwych oznaczeń, które można zdjąć wyłączenie po opróżnieniu i wyczyszczeniu zbiornika.

Opracowanie:
Dąbrowa Górnicza, Łączna 39 lok. 122
tel. 32 260 02 13
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz