Wieczne pióro - klasyka z duszą, dla nowoczesnych ludzi.

Wydawać by się mogło, że w dobie komputerów, tabletów lub smartfonów, sztuka pisania wiecznym piórem odejdzie w zapomnienie. Nic bardziej mylnego – dziś przedmiot ten, poza swoją podstawową funkcją, czyli pisaniem, stanowi swoisty element nobilitujący oraz dodający prestiżu jego posiadaczowi. Pióra wieczne to we współczesnym świecie także bardzo wytworne i wartościowe prezenty, które świadczą o klasie darczyńcy oraz
o charakterze obdarowanego.
Kilka słów o historii
Jeśli potraktować zaostrzone ptasie pióra lub trzcinki zanurzone w atramencie, jako jedne
z pierwszych piór wiecznych, to można powiedzieć, że był one znane już w starożytności. Niemniej jednak za konstruktora wiecznego pióra uważa się Nicolasa Biona – nadwornego inżyniera Ludwika XIV, który skonstruował swój przyrząd do pisania w roku 1707. Kolejnym krokiem przybliżającym nas do współczesnej konstrukcji było wymyślenie w 1884 r, przez Lewisa Watermana, sposobu zasilania kanalikowego, zapobiegającego powstawaniu kleksów, który został udoskonalony przez Georga Parkera w roku 1894 i jest stosowany do dzisiaj.
Budowa pióra wiecznego
Pióra wieczne to przedmioty, których duszą i jednym z najważniejszych elementów są stalówki wykonane ze złota, a niekiedy też ze stali szlachetnej. Obecnie na rynku dostępne są stalówki o różnych grubościach pisania, od bardzo cienkiej (EF), poprzez cienką (F), średnią (M), aż po najgrubszą (B). Kolejnym bardzo ważnym elementem jest sposób napełniania atramentem. I tu mamy do wyboru specjalne wymienne naboje z tuszem lub system tłoczkowy, w przypadku którego zazwyczaj trzeba wkręcić tłoczek w celu wypchnięcia powietrza ze zbiornika atramentu i wytworzenia próżni. Następnie zanurzyć stalówkę w atramencie i wykręcić tłok do oporu; co spowoduje napełnienie się zbiorniczka. Dostępne są także rozwiązania zamienne wykorzystujące i naboje i zbiornik tłoczkowy. Następną kwestią jest design pióra oraz materiał z jakiego jest ono wykonane. Oferta na rynku jest obecnie ogromna i zakupić je można w wielu miejscach, także w firmie P.H. Świat Piór. Barbara Henczel-Wcisło z Bydgoszczy. Dostępne są między innymi pióra klasyczne, nowoczesne oraz ekstrawaganckie, sporządzone z drewna, stali, plastiku, żywic lub laki, ale również ze złota, srebra oraz innych metali szlachetnych. Przy takiej różnorodności decyzja o wyborze zależna jest od naszej wizji oraz potrzeb, ale także od zasobności portfela. Istotne może być również to, aby pióro odpowiednio trzymało nam się w ręce. Możemy także wybrać je pod względem ciężkości, przy czym zazwyczaj pióra dla pań i dzieci są lżejsze.
Styl, elegancja i …. wygoda
Jak już pisaliśmy dobre pióro wieczne to elegancja i styl oraz atrybut ludzi z klasą. Warto jednak pamiętać, że używanie tego przyrządu piśmienniczego poniekąd zmusza nas do wolniejszego, a tym samym staranniejszego stawiania znaków, przy czym daje ono możliwość płynnego i delikatnego ruchu po kartce. Dzięki temu możliwe jest wyrobienie niezwykle estetycznego charakteru pisma. Dodatkowo pisanie piórem zwiększa koncentrację podczas pisania (robimy mniej błędów i bardziej skupiamy się na sensem tekstu), a także poprawia małą motorykę u dzieci. Biorąc pod uwagę, że obecnie na rynku dostępne są już pióra dla osób lewo- i praworęcznych, dla niektórych stanowią one niezastąpiony przyrząd piśmienniczy. Ich nowoczesne modele doskonale sprawdzają się zarówno do używania na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje - np. do podpisywania bardzo ważnych dokumentów.
Alternatywa czyli pióra kulowe
Pióra kulkowe, jak sama nazwa wskazuje, opierają się na mechanizmie ,,kulkowym”, odpowiednim dla współczesnych długopisów. Stanowią one swoisty rodzaj kompromisu pomiędzy długopisem i piórem wiecznym. Są bardzo wygodne w użytkowaniu, a pisanie nim jest łatwe nawet dla osób początkujących. Mogą być one zasilane tuszem poprzez tłok lub naboje.
Pióro wieczne jest przedmiotem pięknym i długotrwałym, mogącym budzić bardzo pozytywne emocje podczas jego użytkowania. Niewątpliwie wpływa ono także na sposób postrzegania naszej osoby w otoczeniu.