Artykuł sponsorowany

Własny basen w ogrodzie. Jaką wybrać technologię budowy basenu przydomowego?

Własny basen w ogrodzie. Jaką wybrać technologię budowy basenu przydomowego?

Jeszcze do niedawna baseny były symbolem luksusu i niewiele osób mogło sobie na nie pozwolić. Obecnie dzięki rozwojowi najnowszych technologii oraz metod budowy inwestycja, jaką jest basen przydomowy, staje się dostępna dla coraz większej liczby osób. Stanowi doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy posiadają ogród i chcą zagospodarować jego przestrzeń w atrakcyjny sposób. Wybór konkretnego typu basenu będzie zależał przede wszystkim od budżetu, jakim dysponujemy, a także od tego, jakiej inwestycji oczekujemy. Jaki basen przydomowy wybrać?

Technologie budowy basenów

Obecnie możliwe jest budowanie przydomowych basenów według różnych koncepcji. Dzięki szerokiej gamie rozmiarów oraz kształtów, jak np. owal czy kształt ósemki, bez problemu można wkomponować basen w przestrzeń ogrodu. Jednym z najpopularniejszych rodzajów technologii budowy basenów przydomowych są tzw. składaki, czyli gotowe niecki stalowe, wykonane z blachy i uszczelnione folią PCV, tzw. linerem.

Kolejny rodzaj to baseny prostokątne ze ścianami skręcanymi z modułów wykonanych ze stali lub tworzywa sztucznego. Zaletą takiego basenu jest samonośna konstrukcja, dzięki której wykop po montażu basenu można zasypać ziemią pozostałą z wykopu. Następny typ to baseny poliestrowe, które można wykonać w krótkim czasie, jednakże dość szybko starzeją się tracąc stabilność koloru. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju zastosowanych materiałów.

Baseny typu isoblok

Isoblok to system bloczków szalunkowych, które traktowane jako szalunek tracony służą do wykonywania niecek basenowych z żelbetonu. Dodatkowo elementy isobloku stanowią doskonałą izolację termiczną. Ponadto są wodoodporne i niezwykle stabilne.

Jak mówi specjalista z firmy Florexpol, zajmującej się budową i projektowaniem basenów, stref SPA oraz saunW naszej firmie baseny typu isoblok to najlepsza technologia. Można je wyposażyć w szerokim zakresie. Realizujemy je w trzech kategoriach. Pierwsza to baseny standard z gotowym workiem linerem. W ich przypadku żywotność linera wynosi od 10 do 15 lat. Cena takiego basenu to około 50 tysięcy złotych. Kolejną kategorię stanowią baseny komfort, które są wyposażone w zbrojoną membranę PCV z możliwością wyboru koloru. Posiadają także profesjonalne, energooszczędne urządzenie filtracyjne. Są droższe od standardowych basenów, a ich koszt wynosi około 90 tysięcy złotych. Ostatni rodzaj to baseny prestiż, które należą do najbardziej luksusowych m.in. dzięki posiadaniu pełnej automatyki i gamie wyposażenia uzupełniającego. Z tego względu ich cena jest najwyższa i wynosi około 120 tysięcy złotych.

O czym należy pamiętać decydując się na przydomowy basen?

Budowa basenu przydomowego musi odbyć się zgodnie z przepisami prawnymi. Jeżeli planowany basen będzie większy niż 50 m2 to konieczne będzie zgłoszenie budowy lub otrzymanie na nią pozwolenia. Dodatkowo wybierając miejsce na basen w ogrodzie, warto wybrać najbardziej nasłoneczniony obszar. Jeśli chodzi o koszty inwestycji, należy pamiętać o tym, iż do ceny basenu należy doliczyć około 30 tysięcy złotych za roboty budowlane, które trzeba wykonać praktycznie do każdego typu basenu. Ponadto warto mieć na uwadze, że wybór tańszego basenu to tylko pozory oszczędności. Basen w wyższej cenie zapewnia dużo lepszą jakość oraz dłuższą trwałość materiałów. Z tego względu nie jest narażony na uszkodzenia i nie wymaga napraw, co jest zazwyczaj koniecznością w przypadku tańszych basenów. Warto więc zainwestować w droższy basen, jeżeli chcemy cieszyć się jego długoletnią niezawodnością i nie martwić się o ewentualne awarie.

Wybór technologii budowy basenu przydomowego będzie zależał przede wszystkim od tego, jakiego basenu oczekujemy oraz jaki mamy budżet. Droższy basen zwróci się szybciej od tańszych modeli ze względu na solidne wykonanie i brak konieczności napraw, dlatego też warto w niego zainwestować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz