Artykuł sponsorowany

Wpływ książek na rozwój kwalifikacji nauczycielskich

Wpływ książek na rozwój kwalifikacji nauczycielskich

Ukończenie studiów kierunkowych i zdobycie zawodu nauczyciela to tylko pierwszy krok do udanej kariery. Zawód nauczyciela wymaga nieustannego aktualizowania wiedzy, a także zdobywania coraz to nowych umiejętności i wiadomości. Osoba decydująca się na nauczanie w szkole powinna być głodna wiedzy i chętna, aby doskonalić się właściwie przez całe życie. Szczególnie, że obowiązek taki wynika również z Karty Nauczyciela.

Dlaczego tak istotny jest rozwój kwalifikacji nauczycielskich?

Poza kwestiami formalnymi, czyli obowiązkiem podnoszenia kwalifikacji, który wprost wynika z Karty Nauczyciela, zdobywanie wiedzy w trakcie nauczania jest istotne z bardzo wielu powodów. Zawód nauczyciela sam w sobie cechuje się koniecznością aktualizacji zdobytych wiadomości, ponieważ każda dziedzina z biegiem lat się rozwija. Nauczyciel powinien być nastawiony na wzbogacanie swojej wiedzy. Może go motywować system awansu w szkole, ale również coraz bardziej konkurencyjny rynek pracy – nauczycielom (ale również samym szkołom) stawiane są wciąż to większe wymagania. Nie bez znaczenia jest fakt, iż szkoły posiadające doskonale wyszkoloną kadrę uczestniczącą w coraz to nowszych kursach, charakteryzuje wysoka jakość nauczania, co można dostrzec chociażby w  rankingach i wynikach uczniów. Podnoszenie kwalifikacji umożliwia sprawne przechodzenie przez program danego przedmiotu, jak również nie pozwala popaść w rutynę i marazm. A znudzony nauczyciel nie będzie efektywny i zatrzyma się na pewnym etapie.

W jaki sposób nauczyciele mogą podnosić swoje kwalifikacje? 

Sposobów na podnoszenie swoich kwalifikacji jest wiele. Można rozwijać się poprzez samokształcenie, uczestniczenie w konsultacjach, kursach czy szkoleniach, które organizuje wiele różnych instytucji, jak również chociażby Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli. Dobrym krokiem jest ukończenie studiów podyplomowych na uczelniach wyższych. Jest to sposób na rozwój dla osób, które albo nie skończyły kursu pedagogicznego w toku swoich własnych studiów bądź dla pragnących zdobyć nowe kompetencje. Niesamowicie ważne jest, aby nauczyciele poszerzali wiedzę ze swojej dziedziny. Nie sposób też nie podkreślić wpływu tradycyjnej formy nauczania, czyli książek, jakie znajdziemy chociażby w Impuls Oficyna, a także branżowej prasy, filmów czy coraz popularniejszych dzisiaj – podcastów. Rozwój technologii i internetu przyczynił się do tego, że mnóstwo wiedzy możemy zdobyć nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy nam sprzęt i połączenie z internetem.  Wiele kursów, szkoleń i webinarów również odbywa się on-line, a w dużej części ich ukończenie kończy się otrzymaniem certyfikatu lub dyplomu potwierdzającego zdobycie nowych kwalifikacji nauczycielskich.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz