Wycinka drzew z firmą Drwal Mariusza Dylika – o czym warto wiedzieć?

Planujesz wycięcie drzewa ze swojej posesji? Powierzając wykonanie czynności firmie Drwal Mariusza Dylika możesz mieć pewność, że wycinka odbędzie się w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami dotyczącymi usuwania drzew i krzewów. Sprawdźmy, kiedy potrzebne jest zezwolenie, i które drzewa muszą być zgłoszone do wycięcia. Co na ten temat mówi ustawa o ochronie przyrody?
Pozwolenie na wycinkę a zgłoszenie zamiaru wycięcia
Jak wskazuje pracownik firmy Drwal Mariusza Dylika, wszystkie zasady dotyczące usuwania i pielęgnacji roślinności wysokiej zawarte są w zapisach ustawy o ochronie przyrody. Aby wyciąć drzewo z terenu nieruchomości lub jej części, konieczne jest uzyskanie zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza działki. Warto jednak zaznaczyć, że od tego przypisu istnieją wyjątki odnoszące się do ogrodów przydomowych.
W praktyce oznacza to, że usunięcie drzew z ogrodu, które nie będą przedmiotem sprzedaży, nie wymaga uzyskania zgody. Należy jednak pamiętać, że zezwolenie na usunięcie drzewa różni się od zgłoszenia zamiaru jego usunięcia. Zgłaszać trzeba drzewa o znacznej grubości pnia. Zezwolenie wymagane jest w przypadku wycinki w szczególnych warunkach, np. w okolicach pasa drogowego
– wyjaśnia pracownik firmy Drwal.
Wycinka drzew – obowiązek zgłoszenia
Zdarza się, że nawet właściciele drzew rosnących na działce, którzy nie zamierzają nimi handlować, muszą zgłosić zamiar usunięcia. Ustawa wskazuje, że obowiązek zgłoszenia dotyczy wszystkich drzew o obwodzie pnia przekraczającym 80 cm (topola, wierzba, klon), 65 cm (kasztanowiec, robinia, platan) lub 50 cm (gatunki ozdobne i szlachetne) na wysokości 5 cm. Jak wskazuje specjalista z firmy Drwal, w przypadku wycinki drzew i krzewów owocowych nie trzeb uzyskiwać pozwolenia – można je usuwać wedle własnego uznania. Wyjątkiem od tej reguły są pomniki przyrody oraz okazy zastrzeżone przepisami. W przypadku wątpliwości ekspert z Drwal, wyjaśni wszelkie sporne kwestie dotyczące procedury wycinki.