Wykorzystanie automatyki przemysłowej w konstrukcjach scenicznych

Współczesne konstrukcje sceniczne mocno różnią się od tych budowanych na przełomie lat 90/00. Wyróżnia je nie tylko nowoczesny design i wykorzystanie lżejszych materiałów konstrukcyjnych, ale przede wszystkim zastosowanie zaawansowanych systemów automatyki przemysłowej. To właśnie dzięki nim scena sprawia wrażenia jakby „żyła” i towarzyszyła aktorom w trakcie ich występu. Jakich elementów automatyki przemysłowej najczęściej używa się w branży scenicznej?
Czym w zasadzie jest automatyka przemysłowa?
Automatyka przemysłowa to dziedzina inżynierii, która zajmuje się sterowaniem pracą maszyn, minimalizując niemalże do zera udział człowieka w tym procesie. Wykorzystuje się do tego oprogramowanie komputerowe, sterowniki oraz różne rodzaje napędów. Automatyka przemysłowa kojarzy się przede wszystkim z fabrykami, lecz w ostatnich latach zaczęto stosować ją na szerszą skalę. I to w branżach wcale niezwiązanych z produkcją żywności czy dóbr materialnych. Systemy automatyki przemysłowej znajdują zastosowanie między innymi przy organizacji widowisk scenicznych. Służą do obsługi urządzeń mechaniki scenicznej i odpowiadają za niezawodne działanie każdego z nich w precyzyjnie wyznaczonym czasie.
Automatyka przemysłowa dla techniki scenicznej
Jak informuje pracownik z firmy Piasecki i Syn – użycie elementów automatyki przemysłowej nie tylko ułatwia realizację np. sztuki teatralnej, ale też sprawia, że jest ona bardziej atrakcyjna dla publiczności. Dzięki temu, że niektóre elementy scenografii są sterowane przez komputer, cały spektakl wydaje się bardziej płynny, dynamiczny i efektowny. Automatyczna praca zapadni scenicznych, ruchomych platform czy podestów pozwala na realizację najbardziej śmiałych wizji dotyczących wyglądu scenografii. Za pomocą sterowników kontroluje się także pracę oświetlenia scenicznego. Zwykle na scenie montuje się trzy mosty oświetleniowe, które mogą działać niezależnie od siebie. Reżyseria światła ma ogromne znaczenie dla odbioru widowiska przez widzów. Trudno byłoby osiągnąć perfekcyjną dynamikę i synchronizację świateł, polegając tylko i wyłącznie na pracy operatora. Automatyka przemysłowa umożliwia zarówno sterowanie bezobsługowe, jak i zdalne, co ułatwia oświetleniowcom pracę.