Z czego tworzy się paliki geodezyjne?

Paliki geodezyjne są niezbędne przy wielu pracach wykonywanych przez geodetów. Służą do wyznaczania granic działek, podziału nieruchomości czy wskazywania przebiegu nieutwardzonych jeszcze dróg. Dobrze wykonany palik musi mieć odpowiednią sztywność, co ułatwia osadzenie go w gruncie. Z czego robi się paliki geodezyjne? Komu zlecić ich wykonanie?
Drewno – najlepszy materiał do produkcji palików
Choć mogłoby się wydawać, że najlepiej w roli palików geodezyjnych sprawdzą się metalowe pręty, nie jest to słuszne założenie. Geodeci znacznie bardziej upodobali sobie paliki wytwarzane z drewna liściastego. Najczęściej producenci tego rodzaju osprzętu korzystają z drewna olchowego i bukowego. Cechuje się ono dużą wytrzymałością, a przy tym jest lekkie, co ułatwia transport palików w miejsce zlecenia. Specjaliści z branży preferują też konkretny kształt znaczników. Mianowicie powinny być one czterostronne i zaostrzone od dołu tak jak kredka.
Dzięki temu geodeta bez trudu radzi sobie ze wbijaniem palika w ziemię, nawet jeśli podłoże jest mocno wysuszone. Nie musi więc tracić czasu na kopanie dołków łopatką-saperką. Jak informuje pan Karol Bednarski, który od lat trudni się produkcją palików geodezyjnych – drewniane znaczniki zachowują pełną stabilność w gruncie. Istnieje możliwość dostosowania palików do indywidualnych preferencji danej pracowni geodezyjnej. Najczęściej zmianie podlega długość i kolor znacznika.
Jakość wykonania palików ma znaczenie!
Paliki geodezyjne służą specjalistom do wykonywania pomiarów. Te, jak wiadomo, charakteryzują się dużą dokładnością, przez co zajmują sporo czasu. Niezwykle istotne jest więc, by paliki geodezyjne spełniały wszystkie standardy jakości. Muszą być wykonane z najwyższą starannością i precyzją. Zwykle to geodeci decydują o tym, jaki osprzęt jest im potrzebny do realizacji konkretnego zlecenia. Wysokość palików geodezyjnych nie musi być taka sama. Zazwyczaj inwestor ustala jej wartość z wykonawcą. Ważny jest również przekrój palika, który gwarantuje mu stateczność.
Najczęściej geodeci posługują się znacznikami o przekroju 2x2 centymetry. Paliki geodezyjne można nabyć w pakietach, w ilościach hurtowych. Do np. wyznaczenia granic na konkretnym terenie potrzeba ich wiele. Zakup wielu sztuk naraz jest więc korzystny zarówno z punktu widzenia producenta, jak i samego inwestora. Warto podkreślić też, że paliki geodezyjne sprzedawane są w atrakcyjnych cenach. Wnika to z ich szybkiej eksploatacji oraz niskich nakładów finansowych potrzebnych do wyrobu znaczników. Wiele firm oferuje też transport zakupionego towaru na adres zamawiającego.