Z czego zbudowana jest rozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym?

Jednym z najważniejszych elementów instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego jest rozdzielnica, która ma funkcję kontrolną, zarządczą, a także regulacyjną. To ona pozwala na sterowanie różnymi obwodami w domu, gwarantując im dodatkowe bezpieczeństwo. Rozdzielnice mogą też posłużyć do tworzenia zintegrowanych rozwiązań automatyki budynkowej opartej np. o instalację elektryczną nowej generacji w standardzie KNX. Z jakiego osprzętu elektrycznego składa się zaś domowa szafa sterownicza?
Rodzaje rozdzielnic elektrycznych w domach
W domach jednorodzinnych tworzy się różne rozdzielnice elektryczne w zależności od warunków technicznych budynku, od zaprojektowanych obwodów elektrycznych, a także w zależności od ich standardu wykonania. Rozdzielnice elektryczne zwane też skrzynkami elektrycznymi, tablicami elektrycznymi czy szafkami sterowniczymi mogą zatem być tworzone w następujących typach:
- rozdzielnice wnętrzowe i napowietrzne.
- rozdzielnice wolnostojące, przyścienne i naścienne,
- rozdzielnice siłowe, oświetleniowe, teletechniczne i inne według swojej funkcji,
- rozdzielnice szafowe lub tablicowe.
Niezależnie jednak od rodzaju rozdzielnicy, która ma zostać stworzona w domu, należy wiedzieć, że zawsze jest ona projektowana przez pracownię elektroinstalatorską od podstaw. Oznacza to, że rozdzielnice nie są kupowane w całości. Wybierana jest dla nich prefabrykowana obudowa i dobierane są według potrzeb odpowiednie elementy zwane osprzętem elektrycznym. Ten kupowany jest w takich miejscach jak w hurtowni elektrycznej FH VOLT, która posiada wiele różnych artykułów potrzebnych przy budowie domowej lub przemysłowej instalacji. Firma sprzedaje kable i przewody, oprawy, żarówki, baterie i akumulatory oraz osprzęt odgromowy.
Osprzęt elektryczny w rozdzielnicach domowych
Rozdzielnice elektryczne w domach jednorodzinnych muszą być wyposażone w odpowiedni osprzęt elektroinstalacyjny. Nie tylko ważne są zatem obudowy izolacyjne, szyny rozdzielnic oraz uszczelnienia. Szafka sterownicza w domu musi posiadać także:
- rozłącznik izolacyjny,
- lampki sygnalizacyjne,
- wyłączniki różnicowoprądowe,
- ogranicznik przeciwprzepięciowy,
- wyłącznik nadmiarowo-prądowy.
Lista takich elementów jest znacznie dłuższa, a zalicza się do nich również kanały instalacyjne i listwy, koryta perforowane i kablowe, rury instalacyjne, uchwyty oraz złączki, czyli wszystkie artykuły, które pozwalają w bezpieczny sposób połączyć dany obwód z rozdzielnicą.
Ilość obwodów w domu jest zaś zależna od potrzeb użytkowników i warunków technicznych budynku. Wyróżnić można np. obwód gniazd w salonie, obwód zasilania pralki, obwód zasilania piekarnika, obwód oświetlenia zewnętrznego czy obwód oświetlenia na parterze. Im więcej odrębnych obwodów, tym rozdzielnia elektryczna będzie bardziej rozbudowana.