Artykuł sponsorowany

Z jakich zwierząt futrzastych mogą powstawać futra?

Z jakich zwierząt futrzastych mogą powstawać futra?

Choć wiele kobiet marzy o tym, by zimą odziać się w ciepłe i przytulne futro, mało kto ma pojęcie, jak wygląda futrzarstwo w Polsce. Tymczasem warto dowiedzieć się, z jakich zwierząt pozyskuje się skórę futerkową, jeśli chcemy wybrać odpowiedni dla siebie kolor futra. Sprawdźmy zatem, jakie zwierzęta futerkowate hoduje się ze względu na ich futro.

Co to jest futrzarstwo?

Futrzarstwo to gałąź gospodarki, która obejmuje pozyskiwanie skór futerkowych ze zwierząt futerkowych, upolowanych lub hodowanych, a następnie handel nimi lub wyprawianie futer i ich uszlachetnienie. Pozyskiwanie skór futerkowych oraz ich wyprawianie sięga jeszcze czasów starożytnych, zanim człowiek zaczął używać tkanin jako materiału pozwalającego okryć się przed zimnem.

Zwierzęta futerkowe, z których pozyskuje się skórę futerkową

Do zwierząt, z których najczęściej pozyskuje się futra, zaliczyć należy norkę amerykańską, lisa (a także lisa polarnego), tchórzofretkę, jenota, czy gronostaja. Ponadto pozyskuje się skóry z nutrii, królika, bobra, piżmaka czy sobola. Choć niektórych może to dziwić, do zwierząt futerkowych, których skóra nadaje się na futra, zaliczyć należy także kota, szopa pracza i fokę.

Futrzarstwo w Polsce

Według danych z 2015 roku liczba ferm zwierząt futerkowych w 23 krajach w Europie wynosiła 3998 pojedynczych ośrodków. Do państw z największą ich liczbą zaliczały się Dania (1518 ferm), Finlandia (60) i Polska (713 fermy futerkowe). Najmniej ferm znajdowało się na Słowacji (1), W Bułgarii i Irlandii - w obu państwach po trzy fermy.

Co ciekawe, przemysł futrzarski w Polsce stanowi spory segment gospodarki. W 2015 roku eksport skór z naszego kraju wyniósł ponad 1,6 miliarda złotych wpływu do budżetu, a cała branża wygenerowała ponad 2 miliardy złotych dla budżetu. W przemyśle futrzarskim w Polsce pracowało wówczas ponad 50 tysięcy osób. Polska, z trzecią co do wielkości liczbą ferm zwierząt futerkowych, jest drugim w Europie (po Danii) i trzecim na świecie producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych. Po decyzji duńskiego rządu o czasowym wstrzymaniu hodowli zwierząt na futra, nasz kraj ma szanse stać się światowym liderem w produkcji skór.

Jak znaleźć firmę trudniącą się futrzarstwem?

Poszukując przedsiębiorstwa, które zajmuje się futrzarstwem, rozróżnić należy wspomniane fermy zwierząt futerkowych od firm, których zadaniem jest wyprawa skór futerkowych. W tym drugim przypadku warto zwrócić uwagę na Zakład Wyprawy Skór Interleder. Firma ta, istniejąca na rynku futrzarskim od 1979 roku, zarządzana jest stale przez Teresę i Henryka Rosiek. Produkcję opiera na zakupionych w najlepszych polskich, czeskich i amerykańskich firmach skórach. Przedsiębiorstwo wystawia swoje towary na targach futrzarskich we Frankfurcie nad Menem, Moskwie, Wilnie i Poznaniu. Myślą przewodnią firmy jest produkcja towarów najwyższej jakości, szybko i tanio. Poszukując zatem najwyższej jakości wyprawionych skór i futer, warto sprawdzić ofertę firmy Interleder.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz