Artykuł sponsorowany

Z jakiego drewna wykonać więźbę dachową?

Z jakiego drewna wykonać więźbę dachową?

Budując dom jednorodzinny jednym z ważniejszych zadań, przed jakimi stoimy, jest wykonanie dachu. Dach złożony jest przede wszystkim z konstrukcji dachowej oraz pokrycia. Ten pierwszy element wykonuje się zwykle z taniego i wytrzymałego drewna. Takim z pewnością jest drewno drzew iglastych, które znajdziemy w tartakach. Oczywiście firmy z tej branży oferują nie tylko sam materiał, lecz także gotowy produkt, jakim jest więźba dachowa.

Konstrukcja dachu – z jakiego drewna się ją robi?

Jak zostało wspomniane we wstępie, więźba dachowa powinna być wytrzymała, dlatego w celu jej stworzenia wykorzystuje się drewno, które pochodzi z drzew iglastych. Do najczęściej wybieranych gatunków należą sosna oraz świerk, aczkolwiek więźby dachowe wykonuje się także z innych drzew iglastych, np. jodły i modrzewia. Wymienione gatunki drewna mają swoje mocne i słabsze strony. Drewno sosnowe w porównaniu do świerkowego jest łatwiejsze do zaimpregnowania, jednakże ma więcej sęków. Za sosną przemawia też to, że takie drewno jest wytrzymalsze.

Z kolei modrzew jest droższy od wymienionych iglaków, aczkolwiek charakteryzuje się dużą wytrzymałością i jest twardy. Niestety modrzew jest trudniejszy w obróbce, a do tego nie ma tak dużej odporności na działanie grzybów i szkodników, jak sosna i świerk. Natomiast jodła jest obecnie najrzadziej wykorzystywana. Wyróżnia się tym, że zawiera małe ilości żywicy, trudno ją zaimpregnować, a jej wytrzymałość również nie jest tak dobra, jak w przypadku drewna sosnowego i świerkowego. Jako ciekawostkę warto dodać, że drewno jodłowe trudno odróżnić od świerku i dość często spotykane są sytuacje, że sprzedawcy sami nie wiedzą, jakie dokładnie drewno sprzedają. Dopiero po wysuszeniu wiadomo, że jodła jest lżejsza.

Drewno konstrukcyjne – w jakiej formie oferują je tartaki?

Wykonując więźbę dachową, oprócz wyboru konkretnego gatunku drewna duże znaczenie ma jego forma. Największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszy się tarcica obrzynana. To najczęściej spotykane drewno konstrukcyjne, które oferuje także Tartak Rybnica z Włocławka w województwie kujawsko-pomorskim. Tarcica obrzynana jest suszona na powietrzu i zwykle określa się ją drugą klasą jakości. Z kolei jej wytrzymałość określa się jako C 18 – C 40. Należy jednak zaznaczyć, że na więźbę dachową najlepiej wybierać drewno oznaczone klasą C 24 – C 27. Podane liczby mówią o wytrzymałości drewna na zginanie przy średniej jego wilgotności na poziomie 12%.

Kolejnym materiałem, z którego wykonuje się więźby dachowe, jest tarcica strugana oraz suszona komorowo. Produkt ten uznawany jest za luksusowy, a jego suszenie nie odbywa się na powietrzu, lecz w specjalnych komorach. W nich panuje stała temperatura na poziomie około 75 stopni Celsjusza. Dzięki takiemu procesowi suszenia wilgotność drewna konstrukcyjnego nie przekracza 12%. Tak samo powstaje drewno konstrukcyjne KVH, czyli wzdłużnie klejone. W ten sposób można uzyskać elementy o długości nawet 16 metrów.

Opracowanie:
Włocławek, Spokojna 35a
tel. 605 266 992
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz