Artykuł sponsorowany

Zarządzanie produkcją z użyciem oprogramowania MES i MOM

Zarządzanie produkcją z użyciem oprogramowania MES i MOM

Kontrola nad procesami produkcyjnymi jest niezwykle istotna w kontekście utrzymania wysokiej efektywności linii technologicznych oraz oczekiwanej jakości wyrobów. Brak przestojów i optymalizacja działania poszczególnych ciągów sprawia, że wykonanie danego elementu trwa krócej, co przekłada się na lepsze możliwości sprzedażowe. Wydajność uzależniona jest od zastosowanych rozwiązań w zakresie zarządzania produkcją.

Na czym polega działanie systemów MES i MOM?

Automatyzacja w przemyśle jest szeroko wykorzystywana, dzięki czemu poszczególne procesy realizowane są precyzyjniej i krócej. Każda maszyna będąca jednym z elementów ciągu produkcyjnego musi jednak pracować w określony sposób. Do skonfigurowania jej parametrów eksploatacji służy specjalne oprogramowanie. Aplikacje są też wykorzystywane do monitorowania linii technologicznych – m.in. pod kątem ich wydajności i sprawności. Służy do tego Manufacturing Execution System.

Program MES ułatwia też zarządzanie produkcją poprzez jej lepsze planowanie. Procesy są pod nieustanną kontrolą, a wszelkie, nawet najmniejsze przestoje podlegają dogłębnej analizie przez system. Bardzo dobrze współgra on z inną aplikacją – MOM. Manufacturing Operation Management jest bardziej rozbudowany od MES. W praktyce przekłada się to na szersze możliwości w zakresie zarządzania produkcją – do dodatkowych opcji zalicza się np. kontrolowanie działań pracowników czy kwestii związanych z wysyłką wyrobów.

Czy warto zdecydować się na oprogramowanie MES i MOM?

Wdrożenie inteligentnych rozwiązań do zakładu produkcyjnego nie jest procesem łatwym. Wymaga dużego doświadczenia i wiedzy w zakresie konfigurowania wspomnianych systemów MES i MOM. Zdecydowanie warto jednak postawić na nie w kontekście kontrolowania procesów wytwarzania wyrobów, a także ich magazynowania, pakowania czy wysyłania do odbiorców. Firma Abis jest w stanie przygotować oprogramowanie do sterowania maszynami i wspierania wszystkich działań w zakresie produkcji.

Przekłada się to na szereg zalet dla przedsiębiorstwa. Przede wszystkim rośnie jego wydajność – ciągi produkcyjne funkcjonują optymalnie, zachowując wymaganą precyzję działania. Każda linia technologiczna jest pozbawiona przestojów, przez co w krótszym czasie firma jest w stanie przygotować więcej towaru. Przynosi to z kolei realne zyski, pozwalając także uniknąć np. problematycznych awarii maszyn ze względu na ich nieprawidłową eksploatację. Należy jednak pamiętać o konieczności właściwego skonfigurowania systemów MES i MOM – muszą być one dopasowane do charakterystyki danego zakładu produkcyjnego i używanych w nim maszyn.

Opracowanie:
Rząska, Kamienna 17
tel. 12 429 55 08
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać