Artykuł sponsorowany

Zasady obliczania podatku VAT

Zasady obliczania podatku VAT

Podatnikami VAT są właściciele firm i spółek, a także dostawcy towarów i usług.  VAT można rozliczać w systemie miesięcznym lub kwartalnym. VAT rozróżniany jest na naliczony i należny. Naliczony można odliczyć, o ile zapłaciło się go w drodze nabycia towaru lub usługi służących działalności firmy. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak obliczyć podatek od sprzedaży, następnie podatek należny i naliczony, a na końcu jak obliczyć należność dla US.

Ekspert prawa podatkowego Jacek Pukaluk informuje: Obliczanie podatku VAT co do zasady wydaje się dosyć proste. Jednak bez fachowej wiedzy trudno o najkorzystniejszą optymalizację podatkową, która przyniesie firmie oszczędności. Uważam, że zawsze warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego.

Podatek VAT – wyliczanie wartości sprzedaży – zmiany od 1 lipca 2020 r.

1 lipca 2020 roku weszła w życie nowa matryca podatku VAT, która z założenia ma uprościć zasady obliczania podatku przy sprzedaży. Nadal obowiązują cztery stawki – 23% podstawy oraz stawki obniżone: 8%, 5%, 0%. Zmianie uległ również sposób oznakowania towarów i usług. Te pierwsze znakowane są odpowiednim działem nomenklatury scalonej CN, usługi natomiast zgodnie z PKWiU z 2015 r.

Aby obliczyć podatek VAT od sprzedaży towarów i usług należy sprawdzić, jaki mają symbol i jaka stawka im przysługuje. Następnie kwotę brutto mnoży się przez odpowiednią stawkę (np. brutto*0,08 dla stawki 8% itp.). Podatek VAT powinien być ujęty na wystawionej fakturze.

Podatek VAT należny i naliczony – zasady obliczania

Kolejnym obowiązkiem podatnika po obliczeniu podatku VAT jest rozliczenie się z US na odpowiednim formularzu. W przypadku podatku należnego sprawa jest dosyć prosta, wystarczy zsumować wartości podatku VAT ze wszystkich wystawionych faktur sprzedażowych.  

Podatek VAT naliczony podlega odliczeniu. Znajomość zasad obliczania podatku naliczonego  stanowi dużą korzyść dla przedsiębiorcy. Aby uzyskać kwotę podatku naliczonego, należy zsumować podatek zapłacony na podstawie wszystkich faktur kosztowych za dany okres rozliczeniowy (w przypadku VAT mogą to być okresy miesięczne lub kwartalne).

Istotne jest to, aby podatek z faktur kosztowych obliczać z podziałem na zakup środków trwałych oraz pozostałych. Obie kwoty będzie trzeba wpisać w różnych polach deklaracji VAT. Pamiętaj, że odliczanie podatku VAT podlega szczególnej kontroli, zawsze zachowuj dowody księgowe.

Jak obliczyć podatek do zapłaty urzędowi skarbowemu?

Kwota, którą finalnie jesteś zobowiązany do zapłaty fiskusowi to różnica podatku należnego i naliczonego. Jeśli podatek należny (obliczony na podstawie faktur sprzedażowych) przewyższa naliczony (obliczony  na podstawie faktur kosztowych), wówczas powstałą różnicę jesteś zobowiązany zapłacić fiskusowi.

Jeśli różnica między podatek naliczony przewyższa wartość należnego, to powstała różnica stanowi nadwyżkę. Możesz zawnioskować o jej zwrot, a możesz zdecydować się na przeniesienie jej na poczet podatku w przyszłym okresie rozliczeniowym.

Proste, prawda? Jeśli nie, to pamiętaj, zawsze możesz zatrudnić biuro rachunkowe, które profesjonalnie i bezbłędnie zajmie się Twoimi podatkami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz