Zastosowanie linowej piły cyrkularnej ze sznurem diamentowym

Technika diamentowa pozwala na precyzyjne wykonanie prac związanych z cięciem betonu. Mechanizm maszyny powinien odznaczać się płynnym rytmem pracy – przeważnie jest to 30-35 m/s. Cięcie najbezpieczniej i najłatwiej wykonywać na mokro. Ważne jest również stałe napięcie liny. Jakie można wyróżnić zastosowania piły cyrkularnej ze sznurem diamentowym?
Zalety linowej piły ze sznurem diamentowym
Linowe piły ze sznurem diamentowym tną zdecydowanie szybciej niż piły tarczowe. Na dodatek są dużo tańsze i bardziej wytrzymałe, dlatego stosuje się je przy przecinaniu twardych materiałów takich jak beton. Taka lina zbudowana jest z:
- rdzenia stalowego,
- osnowy z tworzywa sztucznego,
- sprężyn,
- segmentów diamentowych.
Sprężyny, które znajdują się w tych urządzeniach, służą do zabezpieczania ich przed przesuwaniem. Najczęściej stosuje się liny o długości 14, 18 i 22 metrów i średnicy 10 oraz 11 milimetrów. Całe szczęście w przypadku jej uszkodzenia można ją łatwo zregenerować – do naprawy przysłuży się hydrauliczna praska do zaciskania końcówki sznura.
Technika diamentowa gwarantuje wykonanie idealnego cięcia w betonie, żelbecie czy asfalcie, do tego prawdopodobieństwo, że dojdzie do niebezpiecznych pęknięć jest znikome. Cięcie takim urządzeniem odbywa się bez zbędnych wibracji i pyłu, który może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Dzięki linie diamentowej:
- beton może być cięty na mokro,
- można ciąć elementy, które są mocno zbrojone,
- cięty gabaryt nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o grubość.
Dodatkową zaletą linowej piły jest to, że pracuje ciszej niż inne urządzenia. To na pewno bardzo efektywna i ekonomiczna metoda prac budowlanych.
Do czego służą diamentowe piły linowe?
Diamentowe piły linowe służą do przecinania dużych bloków kamiennych, a także wycinania bloków o dowolnym kształcie. W budownictwie najbardziej przydają się, kiedy trzeba wyciąć w konstrukcjach żelbetowych czy marmurowych sporej wielkości otwory – szczególnie przy wyburzaniu lub wymianie elementów tych konstrukcji. Te urządzenia sprawdzają się również w przypadku cięcia:
- fundamentów przemysłowych,
- stropów,
- granitu.
– Piły umożliwiają przecinanie bloków, które mają nawet 4 metry. Cięcie zależy tylko od mocy używanego urządzenia – tłumaczy przedstawiciel firmy DIAM-BET. Z powodzeniem można jej używać podczas rozbiórki domów, hal, wiaduktów czy tuneli. Dzięki niej nie trzeba korzystać z ryzykownych sposobów wyburzania z użyciem materiałów wybuchowych. Piły linowe znajdują swoje zastosowanie również w przypadku prac podwodnych – szczególnie, gdy tnie się fragmenty instalacji, a nawet całe wraki statku.
Od lat 70 ubiegłego wieku piła linowa jest podstawowym narzędziem przy pracach remontowo-budowlanych. To dlatego warto zaufać firmom budowlanym, które je stosują.