Zastosowanie spektrometrii mas w kryminalistyce

Spektrometria mas to technika analityczna opierająca się na pomiarze stosunku masy do ładunku elektrycznego konkretnego jonu. Badania wykonuje się w specjalnie przygotowanych do tego urządzeniach, zwanych spektrometrami mas. Ta technika badawcza może być wykorzystywana w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest kryminalistyka. Badania w laboratoriach analitycznych mogą pomóc m.in. w wykryciu produktów metabolizmu substancji psychoaktywnych.
Jakie znaczenie dla kryminalistyki ma spektrometria mas?
Coraz więcej laboratoriów analitycznych zajmuje się wykonywaniem badań na potrzeby procesów karnych. Wykorzystywanie spektrometrów mas pozwala na bezbłędną identyfikację nawet śladowych ilości substancji niedozwolonych znajdujących się w badanych próbkach. Uzyskane wyniki są bardzo dokładne i powtarzalne.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów w firmie Spektrometria, która zajmuje się sprzedażą oraz serwisowaniem urządzeń do przeprowadzania kompleksowych badań laboratoryjnych: Wiarygodność i spójność wyników otrzymanych po wykonaniu badań przy użyciu spektrometrów pozwala na przeprowadzenie najbardziej złożonych i trudnych analiz. Rozwiązania dedykowane branży kryminalistycznej sprostają stawianym przed nimi wymogom, dostarczając precyzyjnych danych dotyczących szerokiej gamy związków i markerów w krótkim czasie.
Jakie badania kryminalistyczne można wykonać dzięki spektrometrom mas?
Przy pomocy spektrometrii mas można wykonać następujące rodzaje badań kryminalistycznych:
- Laboratoryjne testy narkotykowe.
- Analizy obecności glukuronidu etylu (EtG) we krwi lub w moczu.
- Analizy obecności benzodiazepin i niebenzodiazepinowych leków nasennych (np. zaleplonu, zolpidemu, zopiklonu) w osoczu, krwi lub moczu.
- Badanie obecności głównego psychoaktywnego składnika marihuany - tetrahydrokannabinolu (THC) - w produktach oraz obecności jego metabolitu w płynach biologicznych lub we włosach.