Artykuł sponsorowany

Zerowanie a uziemienie – różnice

Zerowanie a uziemienie – różnice

Zerowanie i uziemienie to metody ochrony przeciwporażeniowej stosowane powszechnie w instalacjach elektrycznych. Zerowanie ma znacznie dłuższą historię i jest na ogół wykorzystywane w starszych instalacjach elektrycznych. Sprawdźmy, na czym polega działanie obu środków ochrony i jakie są różnice między nimi.

Zerowanie – informacje ogólne

Zerowanie, jako środek ochrony przeciwporażeniowej, rozwinęło się w okresie, kiedy – oprócz przewodów fazowych – istniał tylko uziemiony przewód zerowy. Wraz z rozwojem technologii oraz wyróżnieniu przewodów neutralnych i ochronnych, przewody PE lub PEN zastąpiły tradycyjny przewód zerowy.

Zerowanie – na czym polega?

Zerowanie to proces polegający na podłączeniu części przewodzących z przewodem ochronnym lub ochronno-neutralnym. Procedura może być wykonana wyłącznie przez wykwalifkowanego elektromontera, np. z firmy Elektro-Hurt. W przypadku uszkodzenia lub niesprawności izolacji konstrukcja automatycznie odłącza zasilanie wskutek działania zabezpieczenia elektrycznego. Zerowanie może być również określane jako metaliczne zamknięcie pętli zwarcia prowadzące do automatycznego wyłączenia zasilania dzięki działaniu zabezpieczenia nadprądowego.

Gdzie wykorzystuje się zerowanie?

Zerowanie znajduje zastosowanie w instalacjach, których maksymalne napięcie wynosi 500 woltów w układzie sieciowym TN. W układach z jednym bezpośrednio uziemionym punktem i dostępnymi częściami przewodzącymi zabezpieczane elementy przewodzące są połączone z punktem neutralnym.

Czym jest uziemienie?

Uziemienie do przewód wykonany z przewodnika i łączący naelektryzowane obiekt z ziemią w celu jego zobojętnienia. Uziemienie jest wykonywane standardowo w celu zagwarantowania prawidłowego funkcjonowania przewodników prądu elektrycznego. W jego skład wchodzą przewody ochronne oraz przewody ochronne-neutralne.

Podłączenie urządzenia uziemiającego do sprzętu elektrycznego wymaga zastosowania przewodu PE wyprowadzanego z ekranu w oddzielnej linii ze specjalnym gniazdem. Konstrukcja gwarantuje bezpieczne połączenie obudowy z podłożem i daje niezawodny efekt oraz pewność bezawaryjnej pracy urządzenia.

Każda, prawidłowo wykonana współczesna instalacja, posiada doprowadzone przewody uziemiające. Takie przewody nie wpływają na efektywność pracy sieci ani pracę poszczególnych urządzeń, ale pełnią rolę ochronną i są umieszczane zazwyczaj w domowej rozdzielnicy.

Najbardziej charakterystycznym przykładem uziemienia jest piorunochron oraz bolec we wtyczkach elektrycznych.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz