Znaczenie oznakowania robót drogowych - oferta firmy Projekt Organizacji Ruchu

Remont drogi to częsta sytuacja, z którą spotkają się kierowcy. Utrudnienia na drogach bywają konieczne, aby możliwa była naprawa powierzchni, co bezpośrednio wpływa także na bezpieczeństwo jazdy. Jednak zdarza się, że podczas remontów, wykonawcy zapominają o jednej istotnej kwestii – oznakowaniu. Dlaczego oznakowanie robót drogowych jest tak istotne dla kierowców? Na to pytanie odpowiadają specjaliści z firmy Projekt Organizacji Ruchu.
Jak powinna być oznakowana droga podczas remontu?
Należyte oznakowanie robót drogowych jest istotnym aspektem. Nie tylko dla kierowców, ale również dla samych budowlańców. Prace drogowe, które wymuszają zmianę organizacji ruchu, wymagają stworzenia jej tymczasowej reorganizacji. Cały proces zamyka się w trzech podstawowych krokach. Jest to wprowadzenie ograniczenia ruchu, odpowiednie znakowanie i zabezpieczenia miejsca, w którym aktualnie trwają prace.
Najważniejszym punktem jest odpowiednie oznakowanie miejsca, w którym prowadzone są prace, jak również wskazanie za pomocą znaków alternatywnych dróg oraz objazdów. Zastosowanie oznakowania pionowego najczęściej przeznaczone jest do celów ostrzegawczych, aby kierowcy mieli świadomość, że w najbliższej odległości prowadzone są prace. Dodatkowym sposobem na odpowiednie oznakowanie drogi podczas jej remontu są znaki poziomie. W tym celu stosowane są linie – ciągłe i przerywane, jak również strzałki oraz inne symbole.
Jak wygląda oznakowanie remontowanego odcinka drogi?
Zastosowanie znaków drogowych w miejscach remontu jest kluczową kwestią. Jak podkreślają pracownicy firmy Projekt Organizacji Ruchu:
Właściwe oznaczenie drogi wpływa na bezpieczeństwo – zarówno pojazdów, kierowców, pieszych jak i budowlańców. Nieodpowiednie oznakowanie lub jego brak mogą skutkować wystąpieniem bezpośrednich zagrożeń na terenie prowadzonych prac.
W celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa – kierującym oraz pieszym – konieczne jest stosowanie odpowiednich znaków drogowych. Dzięki nim, poruszający się w danym miejscu będą mogli bez problemów pokonać remontowany odcinek.
Podczas remontów drogowych stosuje się między innymi:
taśmy ostrzegawcze – stosowane głównie do ograniczenia ruchu pieszych na wybranym odcinku, jak również do oznaczenia miejsca głębokich wykopów,
zapory drogowe – najczęściej wykorzystywane podczas odgradzania miejsca prowadzonych prac od nowego ruchu drogowego,
tablice kierujące – które mają za zadanie informować oraz kierować prowadzących samochody na odpowiedni zastępczy tor jazdy,
tymczasową sygnalizację świetlną – wykorzystywaną podczas wymiany całej nawierzchni drogi, kiedy konieczne jest zamknięcie jednej strony jezdni (w takiej sytuacji stosuje się tymczasową sygnalizację świetlną, która wprowadza na remontowanym odcinku ruch wahadłowy ułatwiający płynny ruch w obu kierunkach),
Do powyższej listy trzeba dodać pachołki drogowe. Są stosowane w celu oznaczenia istotnych dla kierowców miejsc – zwężeń, uskoków w jezdni.
Projektowanie organizacji ruchu
Firma Projekt Organizacji Ruchu działa nieprzerwanie od 2007 roku. Jej siedziba znajduje się w Mysłowicach w województwie śląskim. Podmiot, którego właścicielem jest Mariusz Grzesica, specjalizuje się w projektowaniu organizacji ruchu. Zarówno na czas trwania robót drogowych, jaki i w przypadku docelowego oznakowania. Ponadto może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu oznakowań drogowych. Firma wszystkie zlecenia realizuje terminowo, projekty przygotowuje w przeciągu zaledwie 3-4 dni.