Artykuł sponsorowany

Żuraw samojezdny w pracy budowlańca

Żuraw samojezdny w pracy budowlańca

Żuraw samojezdny znany jest pod określeniem żurawia samochodowego. To typ urządzenia stosowany w budownictwie przemysłowym, ale też podczas realizacji mniejszych inwestycji. Żuraw samojezdny to urządzenie dźwigowe zbudowane na podwoziu samochodu ciężarowego lub specjalnie przygotowanym podwoziu. Pozwala ono na dojazd w dowolne miejsce, gdzie niezbędne jest wykorzystanie dźwigów w procesie budowy lub remontu wysokich obiektów budowlanych.

Budowa żurawia samochodowego

Żurawie wykorzystywane są do wykonania prac wysokościowych głównie w budownictwie, ale też podczas akcji ratunkowych, w których niezbędne jest zastosowanie wysięgników. Żurawie samojezdne składają się z wyciągarek i wychylnego wysięgnika osadzonego na obrotowym pomoście. Daje on praktycznie nieograniczoną możliwość zastosowania i dotarcia w miejsce, do którego człowiek bez odpowiedniego sprzętu nie będzie w stanie się przedostać. Taka budowa zapewnia też podnoszenie i opuszczanie ciężaru oraz jego przemieszczanie przez obrót pomostu i zmianę wysięgu. Jest to funkcja szczególnie przydatna na budowie, gdzie często niezbędne jest przetransportowanie ciężkich elementów stalowych z jednej kondygnacji na drugą lub przestawienia kontenera we wskazane miejsce. W momencie, kiedy dźwig samojezdny pracuje w trybie dźwigowym, podwozie maszyny jest podnoszone na wysuwanych podporach, które są integralną częścią urządzenia. Zapewnia to stabilność i bezpieczeństwo podczas wykonywanej pracy. Ekipa budowlana powinna jednak pamiętać, że w miarę zwiększenia wysięgu żurawia, zmniejsza się jego udźwig. Jest to niezbędne szczególnie w przypadku wielokondygnacyjnych budów, gdzie wykorzystanie dźwigu do transportu materiałów budowlanych jest niezbędne.

Klasyfikacja żurawi samojezdnych

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów żurawi. W zależności od przeznaczenia można wynająć dźwigi, które przydadzą się podczas prac budowlanych. I tak wyróżniamy:

  • żurawie samochodowe,
  • żurawie gąsienicowe
  • żurawie jezdniowo-terenowe
  • żurawie terenowe kołowe.

Te z kolei rozróżnia się pod kątem zastosowanego napędu. Wśród dostępnych żurawi wyróżniamy:

  • żurawie o napędzie spalinowo-mechanicznym
  • żurawie o napędzie spalinowo-hydraulicznym
  • żurawie o napędzie spalinowo-elektrycznym.

Żurawie i dźwigi stosuje się najczęściej w budownictwie przemysłowym oraz do prac transportowych i przeładunkowych w bazach transportowych lub większych zakładach produkcyjnych. Żurawie samojezdne mogą przemieszczać się samodzielnie po drogach publicznych dzięki czemu dotrą w każde miejsce w Polsce i znajdą zastosowanie przy ciężkich pracach budowlanych i transportowych.

Opracowanie:
Inowrocław, Rolna 13
tel. 604 424 378
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży